۸ کتاب جذاب برای پاسخ سوالات جغرافیایی کودکان و نوجوانان

۸ کتاب جذاب برای پاسخ سوالات جغرافیایی کودکان و نوجوانان

۸ کتاب جذاب برای پاسخ سوالات جغرافیایی کودکان و نوجوانان

جغرافیا یکی از مهمترین رشته‌های علوم پایه است که به‌صورت بین‌رشته‌ای در علوم اجتماعی و اکولوژی و محیط‌زیست و حتی تاریخ مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این‌ها جغرافیا به‌دلیل ذات و ماهیت کنجکاوانه خود معمولا برای خیلی‌ها از جمله کودکان و نوجوانان جذاب است، چون به سوالات آن‌ها درباره اینکه آن‌سوی دیگر کره زمین چگونه است و چه‌شکلی است و مردمانش چه‌طور زندگی می‌کنند و چه‌طور خانه می‌سازند، پاسخ می‌دهد.

اینکه در فلان جنگل استوایی یا در جنگل‌های استرالیا و آمریکای لاتین چه حیواناتی زیست می‌کنند، اینکه درخت‌های بائوباب و صخره‌های مرجانی چگونه و چه‌وقت به وجود آمده‌اند؟ اصلا اینکه این تقسیمات مرزی و جغرافیایی چه زمانی شکل گرفته و چه‌طور؟ همه و همه از سوالاتی‌ست که علم جغرافیا می‌تواند به آن‌ها پاسخ بدهد.

اگر یک کودک یا نوجوان کنجکاو دارید که مدام درباره چنین چیزهایی صحبت می‌کند می‌توانید از این هشت کتابی که در این گزارش به شما معرفی کرده‌ایم کمک بگیرید، تا او را در مسیر درست رسیدن به پاسخ‌ها و پیگری علاقه‌مندی‌‌اش کمک کنید.

کتاب اقیانوس (سه‌بعدی ۳۶۰ درجه)

کتاب اقیانوس (سه‌بعدی 360 درجه)

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

کتاب سه بعدی اقیانوس نوشته ماتئو گاله و نادیا فابریس، در چهار بخش بر دانش کودک و نوجوان درباره‌ اقیانوس‌ها، آب‌های استوایی، دریاهای سرد و جانوران اعماق آب‌ها می‌افزاید. کتاب برای گروه‌های سنی ۷ تا ۹ سال و ۹ تا ۱۲ سال یعنی گروه سنی ب و گروه سنی ج قبل استفاده است.

صفحه‌های اول این کتاب سه بعدی، چیزهای زیادی درباره‌ی اقیانوس به شما می‌آموزد. بعد از خواندن صفحه‌های ابتدایی، کتاب را ۳۶۰ درجه باز کنید و بخشی از اقیانوس را به صورت سه بعدی در کتاب ببینید. کتاب مثل شرح می‌دهد که اولین موجودات زنده حدود ۴ میلیارد سال پیش در زیر آب‌های گرم، در مناطقی که شرایط پایدار داشتند به وجود آمدند. این موجودات بسیار ساده بودند و دانشمندان به آن‌ها جانداران ذره‌بینی می‌گویند.

 

کتاب چهار فصل (سه‌بعدی ۳۶۰ درجه)

کتاب چهار فصل (سه‌بعدی 360 درجه)

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

با فصل همراه بشویم و ببینیم گردش زمین به دور خورشید چگونه در طبیعت زیبایی می آفریند چگونه جانوران گیاهان و طبیعت با تغییر فصل تغییر میکند با این کتاب سه بعدی ،فصل ها را متفاوت ببینیم. واقعیت هم این است که گردش زمین به دور خورشید، در طبیعت شگفتی می‌آفریند. ببینید چگونه جانوران گوناگون با تغییر فصل رفتارشان تغییر می‌کند.

کتاب برای کودکان ۴ تا ۸ سال می‌گوید که هر سال چهار فصل دارد: بهار، تابستان، پاییز و زمستان. فصل‌ها در اثر گردش زمین به دور خورشید به وجود می‌آیند. فصل بهار از اول فروردین آغاز می‌شود و تا اول تیر ادامه دارد. در فصل بهار طبیعت دوباره بیدار می‌شود. از این کتاب سه بعدی چیزهای زیادی می‌آموزید. کتاب سه بعدی که ۳۶۰ درجه باز می‌شود.

 

کتاب ماجراجویان بزرگ

کتاب ماجراجویان بزرگ

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

ماجراجویان بزرگ سفرهای شگفت‌انگیز بیست ماجراجو را شامل می‌شود، بیست ماجراجویی که سفرهای شگفت‌انگیز و باورنکردنی‌ای را تجربه کرده‌اند و تبدیل به افراد الهام‌بخش الستر هامفریز برای سفر به دور دنیا شده‌اند. در کتاب ماجراجویان بزرگ روایت زندگی تعدادی از تأثیرگذارترین، عجیب‌ترین و الهام‌بخش‌ترین جهانگردهایی را می‌خوانید که تا به حال وجود داشته‌اند؛ اولین افرادی که با فضاپیما به ماه سفر کرده‌اند، با ژرف‌پیما به اعماق اقیانوس رسیده‌اند، با هواپیمای تک‌نفره بر روی اقیانوس اطلس پرواز کرده‌اند، با ویلچر دنیا را گشته‌اند و کسانی که ناممکن‌ها را ممکن کرده‌اند. هامفریز در این کتاب تلاش کرده تا با آوردن مثال‌های فراوان ثابت کند ماجراجویان بزرگ هم افرادی معمولی هستند، تنها تفاوت آن‌ها با دیگر انسان‌ها در این است که حاضر شده‌اند خطرات را بپذیرند، در مقابل سختی‌ها تاب بیاورند و نگذارند هیچ مانعی، حتی زندانی بودن، جلوی سفر شگفت‌انگیزشان را بگیرد.

ماجراجویانی که الستر هامفریز سرگذشت‌شان را در این کتاب نوشته به هیچ عنوان به جنسیت، ملیت، دین، رنگ پوست یا حتی دوره‌ی تاریخی‌ای محدود نشده‌اند؛ از سفرهای اعجاب‌انگیز ابن بطوطه‌ی قرن چهاردهمی گرفته تا امیلیا اِرهارت و ثور هِیِردال، هامفریز درباره‌ی‌ِ سفرهای همه‌شان نوشته است. بعضی از قهرمان‌های او که اسم‌شان در این کتاب آمده در گرم‌ترین بیابان‌های کره‌ی زمین به دنبال ماجراجویی رفته‌اند و بعضی‌هایشان در قله‌ی سردترین رشته‌کوه دنیا دنبال ماجراجویی بوده‌اند.

این کتاب سال ۲۰۱۹ برنده‌ی جایزه‌ی کتاب سفر کودکان Ordnance Survey از بنیاد ادوارد استنفورد و برنده‌ی جایزه‌ی ALCS Educational Writers’ Award شد و همان سال در فهرست اولیه‌ی نامزدهای جایزه‌ی Blue Peter Book Award و فهرست نامزدهای نهایی جایزه‌ی Teach Primary Book Awards قرار داشت.

 

کتاب بازی با نور و رنگ در اعماق دریاها

کتاب بازی با نور و رنگ در اعماق دریاها

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

در این مجموعه کودکان و نوجوانان می‌تواند نکات علمی گوناگونی را فرا گیرند. همچنین با یک چراغ قوه کاغذی می‌توانند تصاویر پنهان شده در صفحات سیاه و تاریکی که ضمیمه کتاب شده است را پیدا کنند و از تماشای آنها لذت ببرند و احساس کنند که به یک سفر علمی اکتشافی جذاب رفته اند. کتاب در اعماق دریا از مجموعه بازی با نور و رنگ اثر کلاد دلافسه با تصویرگری هلیا دره و ترجمه سپیده خلیلی است.

در اعماق دریا گنج‌های پنهانی وجود دارد که از زمان‌های گذشته باقی مانده و انسان‌ها همیشه در حال جستجو در دریاها برای کشف این حقایق‌اند. در زمان‌های قدیم از ابتدایی‌ترین وسایل برای پیدا کردن آن‌ها استفاده می‌شد. وسایلی مثل نقشه‌های دستی و ابزارهای مکانیکی همچون کره نجومی، قطب‌نما و دستگاه زاویه‌یاب؛ اما امروزه جویندگان گنج کشتی‌های مجهز به برنامه‌های پژوهشی و ردیابی پیچیده کامپیوتری دارند. در هر بخش از این کتاب به بررسی انواع جستجوها می‌پردازد و اطلاعات زیادی راجع به زیر دریایی‌ها و انواع لباس غواصی و غیره ارائه می‌دهد.

این کتاب برای جذابیت بیشتر نقاشی‌ها را در یک صفحه تلقی ارائه کرده که با یک چراغ قوه که در خود کتاب قرار دارد و در واقع صفحه سفیدی است که تصاویر را از صفحه مشکی جدا می‌کند و باعث مشخص شدن تصویر می‌شود طراحی کرده است. این چراغ قوه قابل جابه‌جایی است و آن را در بخش‌های مختلف عکس می‌توان چرخاند و تصویر را واضح و روشن کرد. در انتهای کتاب بخش‌هایی از تصاویر ارائه شده و از مخاطب خواسته شده تا با کمک همان چراغ قوه، تصاویر مشخص شده را در بین نقاشی‌ها پیدا کند.

 

کتاب جغرافیای ترسناک جهان و زمین

کتاب جغرافیای ترسناک جهان و زمین

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

سفری فشرده به دور جهان، از قطب‌های کشنده تا بیابان‌های دورافتاده، از آب و‌هوای توفانی تا زلزله‌های بزرگ و ترسناک. سفری سرشار از دانستنی‌های ناگفته. دلتان می‌خواهد یک ردپای کربنی از خود باقی بگذارید؟ یا سوار اتومبیلی شوید که با شکلات یا مگس‌های مرده کار می کند؟ همراه با دانستنی‌های جالب و نکته‌های تکان‌دهنده و پیشنهادهایی تازه برای سبز زندگی کردن طبیعت هیچ‌گاه چنین ترسناک نبوده است!

زمین خانه‌ شماست. خانه‌ نازنین شما، مرکز کائنات شما. اما برای یک آدم فضایی لیز و لزج، زمین یک گلوله‌ بی‌مزه و آبی رنگ است که وسط فضایی بی سروته شناور است، با چندتا لکه که مثل لکه‌های جوهری که روی کاغذ پخش شده باشد…

خواندن و دیدن کتاب «جغرافیای ترسناک جهان و زمین، کمک!» یکی از بهترین سفرهای عمرتان خواهد بود. سفری با دیدنی‌های بسیار و خطرناک. خواندن این کتاب، انتخاب شماست برای سفری دور و دراز به درون ناشناخته‌ها. در این سفر شما از رودهای خروشان عبور خواهید کرد و قله‌های برف گرفته و بلند را پشت سر خواهید گذاشت. ممکن است در جنگل گم شوید و یا گرفتار یک گردباد شوید اما لطفاً وحشت نکنید! شما بی‌باک هستید و مشتاق این سفر. این کتاب تا دلتان بخواهد مفید است و می‌توانید قبل از آنکه خیلی دیر شود، بسیاری از چیزهایی را که برای نجات زمین به آن‌ها نیاز دارید، توی آن پیدا کنید.

 

کتاب جانوران جهان (سه‌بعدی ۳۶۰ درجه)

کتاب جانوران جهان (سه‌بعدی 360 درجه)

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

با کتاب «جانوران جهان» در جهان سفر کنید و با محیط‌زیست‌های گوناگون آشنا شوید. چه جانورانی در بیابان‌های آفریقا زندگی می‌کنند؟ چه جانورانی توانسته‌اند سرمای جنوب را تحمل کنند؟ سیاره‌ی ما محل زندگی جانوران زیبای بسیاری است. با آن‌ها آشنا شوید. با این کتاب سه بعدی چیزهای زیادی می‌آموزید. کتاب سه بعدی که ۳۶۰ درجه باز می‌شود.

مثلا کتاب به مخاطب کودک و نوجوان خود می‌آموزد که به مناطقی از کره‌ زمین که تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارند مناطق معتدل می‌گویند. جنگل‌های همیشه سبز در این مناطق به وجود می‌آیند. درختان پهن برگ (درختان با برگ‌های پهن و بزرگ) بومی مناطق گرم و مرطوب هستند.

 

کتاب اطلس جغرافیای جهان برای دانش‌آموز

کتاب اطلس جغرافیای جهان برای دانش‌آموز

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

با این کتاب می‌توانید جغرافی جهان را بشناسید آن هم  با رنگ و نقشه و پرچم و تصویر. اطلس جغرافی جهان برای دانش‌آموز از جدیدترین نقشه‌های رایانه‌ای برای سرگرمی و فراگیری اطلاعات در خانه و مدرسه بهره می‌گیرد. برای درک بهتر مطالب، نقشه‌های کشورها با رنگ‌های واضح و روشن ارائه شده‌اند.

کتاب «اطلس جغرافی جهان برای دانش آموز» اطلاعات مفیدی درمورد موضوعات متنوعی مانند اقلیم زمین، اثر گلخانه‌ای، چرخه‌ی کربن و … در اختیار دانش‌آموز قرار می‌دهد. این کتاب بر اساس آخرین پژوهش‌های دقیق علمی و آمارهای به‌روز است؛ کتابی که نوجوان شما را سوار بر دو بال علم و خیال پرنده‌ی دانایی به سرزمین‌های دوردست می‌برد و او را با نقشه‌های کشورهای گوناگون، پرچم‌ها، نوع زندگی، پوشش، خوراک، مشاغل هر منطقه و…. آشنا می‌کند.

واقعیت هم این است که بشر از دیرباز تمایل داشته تا سرزمین‌های دوردست و مردمان ساکن در آن‌ها را بشناسد. از زمانی‌که پای پیاده بود و با ستاره‌ها راه را پیدا می‌کرد تا زمانی ‌که با هواپیما از قاره‌ای به قاره‌ی دیگر می‌رفت. کتاب «اطلس جغرافی جهان برای دانش آموز» برگزیده‌ جشنواره‌ کتاب برتر ۱۳۹۲، منتخب آموزش و پرورش در فهرست توصیفی و جزو کتاب‌‌های لاک‌پشت پرنده است.

 

کتاب فرهنگ جامع علوم زمین

کتاب فرهنگ جامع علوم زمین

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

تصمیم برای تالیف واژه نامه‌ای فارسی به انگلیسی در علوم زمین در اواخر سال ۱۳۹۰ و هنگامی گرفته شد که نسخه انگلیسی به فارسی آن آخرین مرحله چاپ را در انتشارات فرهنگ معاصر می‌گذرانید. انجام این کار بیش از چهار سال کار مستمر و طاقت فرسا برده است. در این کتاب از راهنمایی‌ها و اظهار نظر بسیاری از زمین‌شناسان بهره برده شده است.

فرید مُر، زادهٔ ۱۳۲۸ در آبادان، زمین‌شناس و پژوهشگر ایرانی است. او تحصیلات خود را با درجهٔ دکتری در رشتهٔ زمین‌ شناسی اقتصادی از دانشگاه لندن به پایان برد. مُر، علاوه بر تألیف چندین کتاب، آثاری را نیز در زمینه‌های تخصصی خود از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده‌ است. مُر درحال‌حاضر استاد و عضو هیئت‌علمی گروه زمین‌شناسی دانشگاه شیراز و نیز عضو پیوستهٔ فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران است. مُر، سال‌ها در دانشگاه‌های مختلف ایران تدریس کرده ‌است.

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *