۷ رمان کلاسیک نوجوانان

۷ رمان کلاسیک نوجوانان

 

۷ رمان کلاسیک نوجوانان نوجوان‌های امروز داستان‌ها و رمان‌های خودشان را دارند. از هری پاتر گرفته تا ارباب حلقه‌ها و داستان‌های ماجریی و معمایی که هیجان لازم برای یک نوجوان را تامین می‌کند. دنیای امروز هم با همین ده سال پیش بسیار تفاوت کرده است چه برسد به دنیایی که داستان‌های کلاسیک در آن اتفاق می‌افتند.

 

اما با این همه هنوز هم داستان‌ها و رمان‌های کلاسیک می‌توانند چیزهای زیادی درباره زندگی و تاریخ به نوجوانان یاد بدهند. وقتی هنوز هم فیلم‌ها و سریال‌های اقتباسی از این رمان‌ها خریدار دارد چرا خودشان همدم و دوست نوجوانان نشوند که می‌دانیم هیچ فیلمی نمی‌تواند تمام‌وکمال جای کتاب را بگیرد و همه زیروبم‌های ظریفی که نویسنده در کلمه‌ها جای داده را به‌تصویر بکشد.

در این گزارش هفت رمان کلاسیک خواندنی برای نوجوانان رامعرفی می‌کنیم. رمان‌هایی که گرچه احتمالا فیلم و سریال اقتباسی از آن بارها نمایش داده شده ولی خوانش می‌تواند حال دیگری برای خواننده نوجوان داشته باشد.

جزیره گنج

جزیره گنج

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

جزیره گنج رمانی ماجراجویانه است نوشته رابرت لویی استیونسُن نویسنده اسکاتلندی که در سال ۱۸۸۳ میلادی منتشر شده است. داستان درباره دزدان دریایی و گنجی مدفون در یک جزیره است و آن را غالبا داستان کودک و نوجوان به حساب می‌آورند و بارها هم به روی صحنه تئاتر و پرده سینماها رفته و برای نوجوانان محبوبیت دارد. می‌گویند کتاب تأثیر بسیار زیادی بر عامه مردم در رابطه با موضوع دزدان دریایی داشته است.

داستان هم از این قرار است که مردی جوان به نام جیم هاوکینز بر بستر یکی از بزرگان خانواده‌ خود حاضر می‌شود اما هیچ نمی‌داند که آن مرد، روزی دزد دریایی بوده و در میان متعلقاتش، نقشه‌ای وجود دارد که دربردارنده‌ی مسیر رسیدن به جزیره‌ای به خصوص است؛ جزیره‌ای که در آن، گنجی متعلق به دزد دریایی مشهور و بدنام، کاپیتان فلینت، دفن شده است. جیم و همراهانش، قایقی اجاره می‌کنند تا به سوی جزیره به راه بیفتند، غافل از این که در میان خدمه‌ای که استخدام کرده‌اند، افرادی از گروه کاپیتان فلینت وجود دارند.

 

تام سایر

تام سایر

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

تام سایر را بعضی- از جمله خود مارک توین- جلد اول هاکلبری‌فین می‌دانند. توین در این رمان که اتفاقا آن را برای مخاطب بزرگسال نوشته، روایتی طنزآمیز و بدیع از دنیای واقعی نوجوانان ارائه می‌دهد: تام پسرک یتیمی است که از مدرسه و کار نفرت دارد و در حسرت زندگی پسر ولگرد و هم‌سن و سالش هاکلبری‌فین است. او و دوستش هاک، تصمیم دارند دزد دریایی شوند و تصادفی به رازهای وحشتناک پی می‌برند و درگیر اتفاقات تازه‌ای می‌شوند…

ماجراجویی‌های خیالی و واقعی تام و هاک ناگهان به شکل عجیبی در می‌آید. یک شب که آن‌ها در گورستان هستند اتفاق عجیبی می‌افتد که آن‌ها نباید می‌دیدند. از آن لحظه آن‌ها احساس وحشت کردند و قسم خوردند که ماجرا را به کسی نگویند. در تمام داستان آن‌ها خودشان را درگیر ماجراهای واقعی و هیجان‌انگیز زیادی می‌کنند که هر کدام برای آن‌ها پر از تجربه و سرگرمی است.

 

سپید دندان

سپید دندان

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

سپید دندان نوشته جک لندن نخست به صورت پاورقی در مجله آوتینگ در سال ۱۹۰۶ منتشر شده بود. داستان در جریان تب طلای کلوندایک اتفاق می‌افتد و جک لندن با تمرکز بر زندگی سگی که خون گرگی دارد به مسائل اخلاقی و تقابل وحشی‌گری و تمدن انسانی می‌پردازد. این رمان مکمل دیگر رمان مشهور جک لندن به نام آوای وحش که سه‌سال پیش از آن منتشر شده بود.

البته سپید دندان، اثری است در نقطه مقابل آوای وحش. اگر در آنجا باک، سگ اهلی سورتمه‌کش، به گرگی درنده تبدیل می‌شود، در اینجا حیوانی وحشی (که سه چهارم آن گرگ و یک چهارم آن سگ گرگی است) اهلی می‌شود و به کمک انسان می‌آید. باک وقتی توله است، توسط یک بومی سرخ پوست گرفتار می‌شود و در ازای غذا و سرپناهی به خدمت او درمی‌آید. هنوز سپیددندان کاملاً اهلی نشده است، زیرا خوی گرگی وی دائماً توسط همنوعان رقیبش به مبارزه خوانده می‌شود.

 

 کتاب هاکلبری‌فین

هاکلبری‌فین

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

هاکلبری پسر بچه‌ای شیطان است که با بیوه‌ای به اسم داگلاس به‌عنوان فرزند‌خوانده زندگی می‌کند و به مدرسه می‌ورد. هاک که تازه به درس خواندن و تحصیل علاقمند شده از پیدا شدن سر و کله‌ی پدر بی‌قید و بند و منفعت طلبش مضطرب است. چرا که پدر هاک همیشه دردسر ساز است.

داستان در حقیقت جدال هاک با وجدانش است که در طول قصه اتفاقات مختلفی را رقم می‌زند. او بی‌سر و پا و کم‌سواد بوده و در همه‌ دوران زندگی‌اش به او آموخته‌اند که سیاهان انسان‌هایی فرومایه و درجه دو هستند در نهایت با جیم برده‌ای فراری دوست می‌شود و درمی‌یابد که نژاد و رنگ پوست نمی‌تواند سبب برتری و کمال افراد شود . هاک که در طول زندگی‌اش هیچ دوست واقعی نداشته، با  مردی سیاه پوست دوستی نزدیکی ایجاد می‌کند و ماحصل این دوستی ماجراها و اتفاقات جذابی است که برای این دو شکل می‌گیرد.

این داستان در حقیقت جلد دوم کتاب ماجراهای تام سایر به شمار می‌آید که در سال ۱۸۸۴ منتشر شده است.

 

رابینسون کروزو

رابینسون کروزو

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

کتاب رابینسون کروزو داستان جوانی انگلیسی است که زندگی اشرافی خود را رها می‌کند و به دنبال رویای سفر و کشف مکان‌های جدید با یک کشتی‌ به سفر می‌رود. کشتی آن‌ها در دریا غرق می‌شود و رابینسون خودش را به یک جزیره‌ دورافتاده می‌رساند و حدود سه دهه در این جزیره‌ زندگی می‌کند.

او در این سال‌ها برای خود سرپناهی می‌سازد، به زندگی در حیات‌وحش عادت می‌کند و وسایل مورد نیازش را با چوب و سنگ و گیاهان درست می‌کند. پس از سال‌ها زندگی انفرادی، رابینسون در جزیره ردپای یک نفر را می‌بیند. این فرد از بومیان منطقه است و رابینسون روس او اسم می‌گذارد و درنهایت هم رابینسون به همراه این بومی جزیره به بریتانیا بازمی‌گردد و زندگی اجتماعی ازدست‌رفته‌اش را از نو می‌سازد.

کتاب در سال ۱۷۱۹ منتشر شده و برخی آن را مشهورترین رمان دانیل دِفو می‌دانند. کتاب به‌نوعی یک خودزندگینامه منحصربه‌فرد روحانی و خیالی است که به داستانی جهانی تبدیل شده که بارها فیلم سینمایی و انیمیشن از روی ساخته شده است.

۱۵ کتاب پرفروش کودکان که باید آنها را برای کودکان خود تهیه کنید

زنان کوچک

زنان کوچک

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

زنان کوچک رمان بلندی از لوییزا می الکات است که به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شده و بارها مورد اقتباس فیلم و سریال قرار گرفته است.

داستان در شهر بوستون، ایالت ماساچوست آمریکا اتفاق می‌افتد. آن هم در اواسط قرن نوزدهم و جنگ‌های داخلی. و از زندگی ۴ خواهر -مگی، جو، بتی و ایمی مارچ- می‌گوید. داستانی که گویا که با الهام از زندگی واقعی نویسنده با سه خواهرش نوشته شده‌ است. جلد اول، زنان کوچک، به اندازه‌ای موفق بود که نویسنده را به نوشتن جلد دوم، یعنی همسران خوب ترغیب کرد.

خانواده مارچ است که قبلاً پولدار بوده‌اند الان وضعیت خوبی ندارند و پدرشان برای کمک به سربازان وطن به جنگ رفته ‌است و و حالا آن‌ها سعی می‌کنند زندگی خود را اداره کنند و در کنارش به مردم محتاج هم کمک برسانند. آن‌ها همگی زندگی نسبتاً سختی دارند و از یکدیگر حمایت می‌کنند و ماجراهای جالبی برایشان پیش می‌آید.

 

آلیس در سرزمین عجایب

آلیس در سرزمین عجایب

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

آلیس دختری بود مثل همه دخترها، او خیال‌پرور، کنجکاو و علاقمند به ماجراهای هیجان‌انگیز بود. آلیس دختری معمولی بود تا قبل از اینکه به سرزمینی عجیب وارد شود. یک روزآلیس خرگوش سفیدی را می‌بیند و آن را دنبال می‌کند و به سرزمینی جادویی وارد می‌شود که ملکه‌ایی بدجنس بر آن‌جا حکومت می‌کرد. آن‌جا سرزمینی بود که هر اتفاق عجیب و غریبی در آن اتفاق می‌افتد. سرزمینی که در آن موجوداتی عجیب وجود داشتند؛ هزارپایی که حرف می‌زد، توله‌سگی که به اندازه یک اسب بزرگ بود و گربه‌ایی که رد یک چشم به‌هم زدن غیب می‌شد و دوباره ظاهر می‌شد. آیا این موجودات واقعی هستند؟ اگر واقعی هستند، آلیس چطور می‌تواند راه برگشت به خانه را پیدا کند؟

۷ رمان گوتیک و ترکیب خواندنی ترس و عشق و هیولا

این رمان در سال ۱۸۶۵ منتشر شده و  درطی یک قرن و نیم بی‌وقفه تجدیدچاپ شده و نه‌تنها در عرصه چاپ و نشر کتاب و تصویرگری، بلکه در دیگر عرصه‌های هنر نظیر پویانمایی، فیلم، موسیقی، عکاسی و نقاشی نیز تأثیرگذار و الهام‌بخش بوده‌است.