۶ کتاب آموزش نجوم به کودکان

۶ کتاب آموزش نجوم به کودکان داستان فرهاد کنجکاو در کتاب علوم دبستان‌مان را یادتان هست؟ همه کودکان یک فرهاد کنجکاو هستند و مدام درباره همه‌چیز و همه‌کس سوال می‌پرسند. سوالاتی که شاید یا ما بلد نباشیم یا ندانیم چگونه باید به‌زبان قابل فهم برای او پاسخ بدهیم.

بچه‌های امروز با این انیمیشن‌ها و فیلم‌هایی مثل جنگ ستارگان و … خیلی درباره کیهان و فضا و اصلا وجود آدم‌فضایی‌ها کنجکاو می‌شوند. می‌توان از این علاقه آن‌ها به دانستن برای فضا استفاده کرد تا به علم نجوم و ستاره‌شناسی آشنا بشوند. خدا را چه دیدید شاید شدند یکی از چندین و چند مهندس ایرانی که ناسا روی دوش آن‌ها می‌چرخد!

در این گزارش شش کتاب در حوزه آموزش مفاهیم نجوم و فضا به شما معرفی می‌کنیم که برای کودکان نوشته و گردآوری شده‌اند و به‌زبانی که منطبق با آموزش‌های کتاب‌های درسی علوم‌شان باشند برای آن‌ها از کیهان می‌گویند.

۱۵ کتاب پرفروش کودکان که باید آنها را برای کودکان خود تهیه کنید

همیشه پای خورشید درمیان است

 

۶ کتاب آموزش نجوم به کودکان

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

این کتاب درباره‌ منظومه‌ شمسی، راه شیری، سیاره‌ها، اتفاقاتی که در زمین می‌افتد؛ مثل چرخه‌ی آب، فتوسنتز و… با کودکان حرف می‌زند و از ستاره‌ خوش‌آتیه‌ی راه شیری یعنی خورشید! به آن‌ها می‌گوید. کتاب به‌زبانی ساده برای خواننده کودک توضیح می‌دهد که در جهان هستی ما به غیر از منظومه‌ شمسی، کلی منظومه‌ شمسی دیگر هم وجود دارد و از جمع شدن میلیاردها منظومه‌ شمسی کنار هم، کهکشان به وجود می‌آید. اسم کهکشان ما هم راه‌شیری است. نویسنده به زبانی ساده شرح می‌دهد که آن بیرون، میلیاردها کهکشان وجود دارد که همگی با هم جهان را می‌سازند و در منظومه‌ شمسی، ‌خورشید از همه سیاه‌ها بزرگ‌تر است. حتی از زمین هم بزرگ‌تر! خیلی بزرگ‌تر.

این کتاب در عین آموزنده بودن، فوق‌العاده هم لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است و مهمتر اینکه بخش زیادی از علوم مقطع دبستان درباره‌ منظومه‌ شمسی را هم مطرح می‌کند. تفاوتی که این کتاب با سایر کتاب‌های علمی دارد، در زبان و نثر طنزآمیزش است. در کتاب هر کدام از سیاره‌ها شخصیتی دارند و خورشید رئیس همه‌ آن‌هاست.

در  انتهای کتاب هم واژه‌نامه‌ای آمده تا همه اصطلاحات به‌کار رفته در متن‌ها را برای کودک روشن شد. کتاب همچنین، بخش دیگری نیز به نام «آیا می‌دانستید…» دارد و افکار و عقاید قدیمی را درباره‌ خورشید روایت می‌کند و می‌تواند شروع خوبی برای آشنایی با کیهان‌شناسی باشد.

 

پرندگان آهنین

پرندگان آهنین

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

در این کتاب مهندسی هوافضا و علوم فناوری های مرتبط با آن به زبانی ساده و کامل برای بچه‌ها ارائه می‌شود. درواقع کتاب شامل اطلاعاتی دقیق و خواندنی درباره هواپیماها، موشک‌ها، فضاپیماها، ماهواره‌ها و سایر وسایل پرنده و نحوه کارکردن آن‌هاست و سعی دارد امکان درک مسائل مهم مربوط به علم پرواز و وسایل پرنده را با تکیه بر تصاویر و رعایت معیارهای متون آموزشی برای خواننده آسان کند و آن را می‌توان مرجعی مناسب در زمینه علم پرواز و وسایل پرنده دانست.

این کتاب علمی بر اساس برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان نوشته شده تا به‌عنوان مرجع خواننده را با موضوعات مربوط به علوم هوافضا آشنا ‌کند. پرندگان آهنین ده فصل دارد  و هر فصل شامل چندین زیربخش است که بر پایه الگویی منظم در متن گنجانده شده است. در هر بخش واژه‌های تخصصی به زبانی بسیار ساده تشریح شده‌اند و در کنار آ‌ن‌ها اطلاعات تکمیلی بسیاری ارائه شده است.

نگاهی به تاریخ پرواز و وسایل پرنده، جو و ویژگی‌های فیزیکی کره زمین و اطلاعات مربوط به فضا، آیرودینامیک و مکانیک پرواز، سامانه‌های هوایی (هواگرد، هواپیما، بالگرد، هواگردهای نظامی و غیرنظامی) نیز از جمله مباحثی هستند که در کتاب به آن‌ها پرداخته شده است.

عناوین برخی سرفصل‌های کتاب هم عبارتند از: سامانه‌های فضایی، موشک‌ها و وسایل پرتابی، سامانه‌های پیش‌رانش هوافضایی، سامانه‌های هوافضایی پیشرفته، آشنایی با مهندسی هوافضا و سامانه‌های هوافضایی ایران.

 

سامی و مرد فضایی

سامی و مرد فضایی

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

این کتاب داستان سامی است که چیز عجیبی در پارک پیدا کرده و فکر می‌کند آن چیز، یک اسباب‌بازی سرگرم کننده است، اما وقتی با صاحب آن، یعنی مرد فضایی روبه‌رو می‌شود، می‌فهمد او یک سفینه‌ فضایی پیدا کرده است.

مرد فضایی قصه، ژاکس، ۳۹۱ ساله و در عین حال بسیار کوچک و عجیب و غریب است. او از وضعیتی که دچارش شده، عصبانی به نظر می‌رسد. آیا سامی می‌تواند ژاکس را از دست پسر شرور همسایه نجات بدهد؟ آیا ژاکس می‌تواند به سیاره‌ی کوچکش برگردد و…؟

آن کسیدی، نویسنده‌ی کتاب سامی و مرد فضایی پیش از آن‌که نویسنده‌ای حرفه‌ای و تمام وقت شود، معلم بوده است. او در سال ۱۹۵۲ در لندن به دنیا آمده و با نوشتن داستان‌های جنایی و ترسناک به شهرت رسیده است. کتاب‌های آن کسیدی جایزه‌های زیادی دریافت کرد ؛ از میان آثار او برای کودکان و نوجوانان، می‌توان به رمان‌های دغدغه‌های یک خانواده ، مرگ اتفاقی، انتهای خط، عشق برادرانه، در جست‌وجوی جی‌جی و غرق‌شدگی اشاره کرد… .

 

فرهنگ‌نامه نجوم و فضا

فرهنگ‌نامه نجوم و فضا

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

این فرهنگ‌نامه می‌خواهد خوانندگان را با مبانی دانش ستاره‌شناسی و رصد آسمان شب آشنا کند و او را به سفری به اعماق کهکشان با فرهنگ‌نامه تصور نجوم و فضا ببرد. ویراش نخست این کتاب در جشنواره‌های رشد (وزارت آموزش و پرورش) و کتاب برتر (انجمن فرهنگ ناشران) به عنوان کتاب برگزیده معرف شده است.

اطلاعات کتاب توسط کارشناسان برجسته نجوم و فضا گردآوری شده و راهنمای کامل علم نجوم و فضانورد محسوب می‌شود که حاوی آخرین دستاوردهای علمی از سیاره‌ها و کاوشگران فضا است و  تصاویر شگفت‌انگیز که توسط تلسکوپ فضا هابل گرفته شده را هم با خواننده درمیان می‌گذارد.

کتاب می‌گوید امروزه کاوشگرها به دنیاهای ورای زمین سفر می‌کنند، تلسکوپ‌های غول‌پیکر میلیاردها سال نوری در اعماق کیهان نفوذ می‌کنند، ستاره‌شناسان به کمک روش‌های از یک باریکه‌ کم‌سو نور شناسنامه‌ فیزیکی و شمای ستاره‌ها دوردست را به‌دست می‌آورند…

 

ولف ترسو بزرگ به فضا می‌رود

ولف ترسو بزرگ به فضا می‌رود

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

در کتاب «ولف ترسو بزرگ به فضا می‌رود»، آلن می‌‌خواست فرمان‌روای همه‌ کهکشان‌ها فضا باشد. حتی می‌خواست سیاره‌ مریخ را از بین ببرد، اما خبر نداشت که ولف در فضا هم نمی‌گذارد او کارش را انجام بدهد! ولف و خواهر کوچکترش حتی در فضا هم دست از سر آلن برنداشتند. ولف آلن را با کمک آدم فضا‌یی‌ها شکست داد. راستی می‌دانید آدم فضا‌ها چه ریختی هستند؟

البته بد نیست بدانید که کتاب «ولف ترسو بزرگ به فضا م رود» چهارمین کتاب از مجموعه ولف ترسو بزرگ محسوب می‌شود.

۷ رمان گوتیک و ترکیب خواندنی ترس و عشق و هیولا

در اعماق آسمان

در اعماق آسمان

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

با کتاب «در اعماق آسمان» به اعماق آسمان می‌‌رویم و شگفت‌هایی بسیاری را تجربه می‌کنم. بدون نور، چیز زیادی نمی‌بینیم به همین دلیل، برای بررسی دقیق و مشاهده بهتر، کتاب چراغ قوه‌ای در اختیار خواننده می‌گذارد. در آسمان، پر از چیزهای جالب و شگفت‌انگز است. اگر دوست دارید بدانید که گذشتگان چگونه به مطالعه و بررسی می‌پرداختند و این مطالعات تا به امروز چه روندی را طی کرده است با این کتاب علم و مهج همراه شوید. از سطحی‌‌ترن مشاهدات درباره کره زمین تا عمیق‌ترین شگفتی‌های دوردست را در این کتاب می‌بینید و می‌خوانید. پس با چشمی تیزبین و ذهنی کاوشگر، مانند یک منجم به این سفر علمی- اکتشافی جذاب و پرهیجان قدم بگذار.

در این کتاب می‌توان تمام شگفتی‌های آسمان را، چه در شب و چه در روز، ببینیم و نویسنده همان اول ازما می‌پرسد: وقتی به آسمان نگاه می‌کنی، می‌توانی تصور کنی که چه چیزهایی ممکن است آن بالاها وجود داشته باشد؟