۵ کتاب برای اختلال دوقطبی

۵ کتاب برای اختلال دوقطبی

۵ کتاب برای اختلال دوقطبی برای همه ما پیش می‌آید که روزهایی اصلا حال و حوصله یا دل‌ودماغ انجام هیچ کاری را نداشته باشیم و حتی دلمان نخواهد از تخت پایین بیاییم. درمورد مبتلایان به اختلال دوقطبی یا بای‌پولار اما داستان کمی فرق دارد چون مدام و به‌صورت روتین تکرار می‌شود و طرف دیگر ماجرا هم یک روز عادی و معمولی نیست که پر است از شیدایی و بیش‌فعالی و انجام کارهای عجیب.

در این اختلال که معولا در اواخر دوره نوجوانی خودش را نشان می‌دهد فرد یا در دوره افسردگی به‌سر می‌برد و توانایی انجام کارهای شخصی خودش را هم ندارد یا در دوره شیدایی قرار می‌‌گیرد که مدام درگیر کارهای زیاد و شاید غیرمعمول می‌شود! این دوره‌ها هم هرکدام می‌توانند بین چند روز تا چند ماه طول بکشند.

تقریبا از هر ۱۰۰ بزرگسال  یک نفر در طول زندگی خود با اين اختلال درگیر می‌شود. معمولا اين در سنين بالاتر از ۴۰ سال اين اختلالات غير معمول است و مردان و زنان هم به يک اندازه می‌توانند به آن مبتلا شوند. بسته به اینکه فرد بیشتر در دوره شیدایی به‌سر می‌برد یا افسردگی اختلال دوقطبی‌اش را در دسته‌بندی نوع یک یا دو جای می‌دهند. اگرچه نواسانات خلقی بعضا با استرس هم تشدید می‌شوند اما متخصصان می‌گویند علت اصلی این اختلال ژن‌ها هستند که خوشبختانه با دارودرمانی قابل کنترل است.

اگر می‌خواهید بیشتر از چرایی و چیستی این اختلال بدانید و یاد بگیرید با فرد مبتلا چه برخوردی داشته باشید و اصلا از تجربیاتشان بخوانید در این گزارش پنج کتاب به‌شما معرفی کرده‌ایم که از اختلال دوقطبی با شما حرف می‌زنند.

 

کتاب درمان اختلال دوقطبی

۵ کتاب برای اختلال دوقطبی

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف,

کتاب حاضر با زیرعنوان  رویکرد شناختی رفتاری کلیات اطلاعات اساسی درباره اختلال دوقطبی از جمله  تشخیص، سیر طولانی، و دارودرمانی آن را شرح می‌دهد و بخش اعظم مطالب به توصیف یک روش درمان روانی اجتماعی مشهور به درمان متمرکز بر رویکرد شناختی رفتاری اختصاص دارد. در این روش درمانی بیماران می‌آموزند تا چگونه یک دوره شیدایی (مانیا) یاافسردگی را تجربه کنند و پشت سر بگذارند و آن را تحت کنترل داشته باشند.

کتاب درمان اختلال دوقطبی را مایکل دبلیو اتو و دیگران نوشته‌اند و میرجواد سیدحسینی و فرناز نوابی‌فر هم آن را به  فارسی برگردانده‌اند.

بخوانید: ۴ کتاب سفرنامه با ماجراهای هیجان‌انگیز از سراسر دنیا

کتاب سنجش و درمان اختلال دوقطبی با رویکرد رفتاری-شناختی

سنجش و درمان اختلال دوقطبی با رویکرد رفتاری-شناختی

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف,

کتاب «سنجش و درمان اختلال دوقطبی با رویکرد رفتاری – شناختی» نوشته‌ دکتر شهربانو قهاری به سنجش و درمان غیر دارویی اختلال دوقطبی یا روان‌پریشی شیدایی با رویکرد رفتاری ـ شناختی پرداخته است. نویسنده توضیح می‌دهد که اختلال دوقطبی به‌عنوان یکی از اختلالات روان‌پزشکی اختلال در «خلق» را برای بیمار در پی دارد.

کتاب ابتدا تعریفی از اختلالات دوقطبی و ویژگی‌های آن ارائه‌ می‌دهد و سپس شاخص‌های ارزیابی و سنجش خلق افسرده و سرخوش (اختلال دوقطبی) را بیان می‌کند. در ادامه هم نویسنده از راهبردها و فنون رفتاری شناختی از قبیل کنترل خودکشی، مقابله با تنش، آموزش مهارت‌های مقابله‌ای و راهبردهای شناختی می‌گوید. در پایان کتاب به طور مفصل و گام‌به‌گام به بررسی چگونگی پیشگیری از عود اختلال دوقطبی پرداخته است. کتاب بیشتر برای مطالعه روان‌شناسان، روان‌پزشکان و مشاوران توصیه شده است ولی بیماران و خانواده‌یشان نیز می‌توانند از مطالب این کتاب استفاده کنند تا زندگی راحت‌تری با توجه به این اختلال خلقی داشته باشند.

بخوانید:کتاب سه قطره خون؛صادق هدایت

کتاب ۱۰۰ پرسش و پاسخ درباره اختلال افسردگی و دوقطبی در کودکان

100 پرسش و پاسخ درباره اختلال افسردگی و دوقطبی در کودکان

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف,

کتاب حاضر به مجموعه کتاب‌های یکصد پرسش و پاسخ، تعلق دارد و در این مجلد به مفاهیم اساسی، مشکلات هیجانی، عوامل خطر، پیشگیری و پیش آگهی، نحوه تشخیص، علایم افسردگی و اختلال دو قطبی، مشکلات همراه با این اختلال، درمان‌های معمول، دارو درمانی و اثرات آن بر اختلال خلقی اختصاص پرداخته است.

در این کتاب مهمترین پرسش‌های مربیان، والدین و درمانگران درباره افسردگی کودکان پاسخ‌های علمی و روشن داده می‌شود و می‌گوید تغییر ناگهانی هیجان‌های کودک ناراحت‌کننده است. اختلالات خلقی، مانند افسردگی بالینی و اختلال دوقطبی، زمانی که کودکان در حال شناختن و مدیریت هیجان‌های طبیعی خود هستند روی می‌دهد و آن‌ها را با کشمکش هیجانی شدید در زندگی خود روبرو می‌کند.

به گفته نویسنده بخش بزرگی از رشد انسان، به این اختصاص دارد که چگونه با زندگی کنار بیاییم و نگذاریم که هیجان‌ها بر ما تأثیر بگذارند؛ بنابراین از کودک دچار اختلال خلقی، چیزی خواسته می‌شود که بیشتر بزرگ‌سالان نیز به‌آسانی نمی‌توانند آن را مدیریت کنند.

بخوانید:۱۰ کتاب برنده جایزه پولیتزر که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند

کتاب اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان

اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف,

این کتاب هم به بررسی اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان اختصاص دارد. از جمله موضوعات مطرح‌شده در این اثر می‌توان به مواردی مانند عوامل خطرساز ایجاد اختلال دوقطبی، تفاوت اختلال دوقطبی و اختلال رفتاری، درمان اختلال دوقطبی با داروها، وظایف خانواده در مقابل فرزند مبتلا به اختلال دوقطبی و تشخیص اختلال دوقطبی اشاره کرد.

کتاب درواقع یکی از مجلدهای مجموعه روان و زندگی‌ست که ناشر در معرفی آن می‌گوید: زندگی در دنیای پیچیده‌ی کنونی، ما را با مسائل گوناگونی مواجه می‌کند که گاه موجب سردرگمی ما می‌شوند.نشر قطره به‌منظور پاسخ به پرسش‌های خانواده‌ها و یاری دادن به آن‌ها برای حل مشکلات‌شان، کتاب‌های تألیفی «روان و زندگی» را با هم‌کاری گروهی از روان‌پزشکان، روان‌شناسان و استادان برجسته‌ ایران منتشر می‌کند.

بخوانید:معرفی کتاب پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی

کتاب نکاتی درباره افسردگی و اختلال دوقطبی

نکاتی درباره افسردگی و اختلال دوقطبی

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف,

افسردگی، اختلال دوقطبی وچند بیماری دیگر کتابی با داستان‌هایی رازآلود درباره بیماران روان‌شناختی به قلم سیدفرنام قدیمی است. کتاب درواقع راوی حوادث و اتفاقاتی است که راز و رمز آن از چشم همگان به دور می‌ماند و تنها خود فرد درگیر با بیماری و اختلال متوجه آن می‌شود.

همه‌ انسان‌ها شاید در مقطعی افسردگی را تجربه کرده باشند، یا شاید حتی اختلال دوقطبی و یا چند بیماری دیگر مربوط به اعصاب و روان را؛ اما در این کتاب شرح تازه‌ای از نسخه‌های علمی  درباره افسردگی و اختلال دوقطبی و چند بیماری دیگر می‌خوانیم.

در بخشی از کتاب افسردگی آمده است: بدون اینکه علاقه‌ای به زندگیم داشته باشم دو دستی بهش چسبیده بودم. هیچ مدل کاری رو دوست نداشتم و هیچ‌چیزی دلخوشم نمی‌کرد ولی باز با کمال پُررویی نفس می‌کشیدم و توی دلم دردهای جسمانی و روانی‌ام را مسخره می‌کردم.

وقتی مرگ و درد، بدون رودربایستی برایم به مانند یک شوخی بود و وقار و ابهتش را کاملاً از دست داده بود، پس این بیماری مسخره که دکترها بعد از کلی آزمایش و ام‌آرآی و پاس‌ کاری کردن من بین خودشون اسمش رو «ام‌اس» گذاشته بودند کلافه‌ام نمی‌کرد!