۵ رمان برگزیده جایزه بهترین کتاب نوجوان پنسیلوانیا

۵ رمان برگزیده جایزه بهترین کتاب نوجوان پنسیلوانیا

وجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

شاید جایزه ادبی برای کتاب‌های کودک و نوجوان کم نباشد. معروف‌ترین این جوایز هم جایزه آسترید لیندگرن است که هر سال آثار نویسندگان و کارهای حوزه کودک و نوجوان را طی چندین مرحله به داوری می‌گذارد. اما احتمالا جایزه‌ای که داوری و انتخاب‌های آن توسط خود کودکان و نوجوان صورت بگیرد و اعتبار و بردی جهانی هم پیدا کند چندان زیاد نیست. جایزه بهترین کتاب نوجوان پنسیلوانیا یکی از همین جایزه‌هاست که برای ترویج خواندن کتاب‌هایی باارزش و تشویق همکاری معلمان و کتابخانه‌داران و کتابنداران در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و برنده آن، مستقیما توسط دانش‌آموزان پنسیلوانیا انتخاب می‌شود.

هدف از برنامه‌ریزی برای جوایز کتاب پنسیلوانیا با  انتخاب خواننده جوان ترویج خواندن کتاب‌های باکیفیت توسط جوانان در کشورهای مشترک المنافع، تشویق همکاری معلم کتابدار در ادبیات بزرگسالان و کودکان و تجلیل از نویسندگانی است که آثار آنها توسط دانشجویان پنسیلوانیا انتخاب می‌شود.

کتاب به‌خاطر خواهرم

کتاب به‌خاطر خواهرم

 

کتاب به خاطر خواهرم نوشته جودی پیکولت است که از چالش‌های یک خانواده که از بیماری‌ای رنج میبرند صحبت می‌کند. رمان به خاطر خواهرم برخی از مباحث مهم اخلاقی را مطرح می‌کند و داستان مبارزات یک خانواده برای بقا به هر قیمتی است.

آنا در سن سیزده سالگی عمل‌های جراحی بسیاری انجام داده است و خواهرش کیت هم از بچگی با سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کند. در تمام این سیزده سال، والدین آنا به او هیچ حق انتخابی نداده‌اند. آنا در واقع هر چیزی که خواهرش کیت نیاز دارد را مجبور است به او بدهد.

تا اینکه اینبار به آنا گفته می‌شود کیت به یک کلیه نیاز دارد اما آنا برخوردی دیگری انجام می‌دهد. او شروع به پرسش سوال‌هایی این چنینی می‌کند: تا کی من باید خودم را برای خواهرم فدا کنم؟ به همین ترتیب تصمیمی می‌گیرد که زندگی خانواده را به کلی تغییر می‌دهد. این تصمیم می‌تواند حتی منجر به مرگ خواهرش شود.

در بخشی از داستان می‌خوانیم:

توی اولین خاطره سه سالمه و دارم سعی می‌کنم خواهرم را بکشم. بعضی وقت‌ها این قدر واضح یادم می‌آد که خارش دستم رو از روی بالشی و نوک تیز دماغ خواهرم رو کف دستم حس می‌کنم.

هیچ شانسی در مقابل من نداشت، با این حال باز موفق نشدم، بابام اومد داخل اتاق ، بیدار شده بود چیزی بخوره. اون شب خواهرم رو نجات داد. من رو برگردوند توی تختم و گفت: «این اتفاق دیگه هیچ وقت نباید بیفته.»

بزرگ‌تر که شدیم، انگار من وجود نداشتم، مگه توی مسائلی که به خواهرم ارتباط پیدا می‌کرد. وقتی روبه‌روم اون سمت اتاق خوابیده بود، نگاش می‌کردم، سایه بلندی تخت‌هامون رو به هم می‌رسوند. راه‌های پیش روم می‌شمردم: سم ریختن توی غذاش، نگه داشتن سرش زیر آب، اصابت، صاعقه، و…

بخوانید: ۱۰ داستان­ عجیب که دست از سر شما برنمی‌دارند

کتاب آن پایین چه خبر است؟

کتاب آن پایین چه خبر است؟

 

کتاب « آن پایین چه خبر است؟ » داستان دو دوست به نام‌های سام و دیو است که یک روز تصمیم می‌گیرند زمین را آنقدر بکنند تا یک چیز خارق‌العاده پیدا کنند. آن‌ها ساعت‌ها تلاش می‌کنند اما هر بار درست زمانی که به هدف نزدیک شده‌اند تصمیم می‌گیرند مسیر دیگری را امتحان کنند. آن‌ها حتی برای این‌که شانس‌شان بیشتر کنند از هم جدا می‌شوند تا هر یک به تنهایی زمین را بکند. سرانجام آن‌ها دوباره به هم می‌رسند اما هیچ‌کدام چیزی پیدا نکرده است.

«سام» و «دِیو» یک ماموریت مشترک دارند. آن‌ها توی زمین یک چاله می‌کنند و پایین و پایین‌تر می‌روند تا یک چیز خارق‌العاده پیدا می‌کنند… درواقع سام و دیو دنبال چیزی خارق‌العاده می‌گردند، اما آن چیز خارق‌العاده در حقیقت همان راهی‌ست که طی می‌کنند. آن‌ها  یاد می‌گیرند که باید از مسیر لذت ببرند!

در تصاویر کتاب سگی هم این دو دوست را همراهی می‌کند که در متن اشاره‌ای به آن نمی‌شود. سگ از وجود الماس‌ها در زمین آگاه است و سعی می‌کند محل الماس‌ها را به سام و دیو نشان دهد اما آن‌ها متوجه نمی‌شوند و دست خالی به خانه برمی‌گردند.

«سام و دیو یک چاله می کنند» یکی از همکاری‌های «مک بارنت» و «جان کلاسن» است که مثل کتاب «کاموای اضافه» برنده نشان «کلدکت» شده و جوایز زیاد دیگری را هم به دست آورده است.

بخوانید: ۸ رمان برنده جایزه ادبی پن فاکنر

کتاب ایستگاه آخر

کتاب ایستگاه آخر

 

این رمان داستانی خوب و تاثیرگذار است درباره پسری به اسم چارلی که با همراهی مادر بزرگ خود می‌آموزد، به جای دیدن زشتی‌ها و شکایت از آن‌ها، زیبایی‌ها را دریابد و از بودنشان نهایت لذت را ببرد.

کتاب ایستگاه آخر اثر مت دلاپنا ترجمه پروین علی پور توسط انتشارات زعفران منتشر شده است.

متیو دلاپنا نویسنده آمریکایی کتابهای کودک است که در رمان های مخصوص بزرگسالان نیز تخصص دارد. او در سال ۲۰۱۶ به خاطر کتاب خود «ایستگاه آخر»، مدال نیوبری را کسب کرد.او نویسنده پرفروش در نیویورک تایمز، نویسنده برنده مدال در نیویورک از شش رمان بزرگسالان جوان و چهار کتاب تصویری است. مت کار MFA خود را در زمینه نوشتن خلاقانه از دانشگاه ایالتی سن دیگو و لیسانس خود را از دانشگاه اقیانوس آرام دریافت کرد، جایی که وی با بورسیه ورزشی کامل برای بسکتبال در مدرسه شرکت کرد

بخوانید: داستان‌هایی برای تلنگر به انسان غره شده به علم و عقل

کتاب خروس جنگی

کتاب خروس جنگی

 

داستان روایت زندگی دو پسر به نام‌های پن وب و جان کوکان معروف به خروس جنگی است. راوی داستان جان است. او پسری قوی هیکل، ورزشکار، پرتحرک و بانشاطی است که لحظه‌ای آرام و قرار ندارد و همیشه در همه رقابت‌ها برنده است. تحرک و نشاط بالا که با گستاخی و بدجنسی نیز همراه می‌شود و از این رو به خروس جنگی ملقب شده است. نامی که سخت بدان می‌بالد. پن وب ریزنقش و خندان، که عضو گروه دوستداران صلح و طرفدار محیط زیست، گوشت نمی‌خورد و حتی با هفت‌تیر اسباب‌بازی هم بازی نمی‌کند همسایه آنهاست. همه چیز آن‌ها با هم تفاوت دارد. از تربیت، شیوه زندگی، اسباب‌بازی‌ها، روابط آن‌ها با والدین‌شان، غذایشان . . .

خروس جنگی هرگز از آزار و اذیت پن که از نظر او موجودی بی‌دست و پاست کم نمی‌گذارد. آیا پن می‌تواند به اصول تربیتی خود وفادار بماند به دام دشمنی و جنگ متقابل نیافتد و برای تکیه بر قوت‌های خود که به ظاهر به چشم نمی‌آیند. از جنگ بپرهیزد و حتی بیشتر از آن، جنگ را به صلح تبدیل کند؟

جری‌ اسپینلی‌ از نویسندگان‌ پرافتخار ادبیات‌ کودک‌ است‌. کتاب‌ او مانیاک‌ مگی‌ در سال‌ ۱۹۹۱ برنده‌‌ مدال‌ نیوبری‌ شد. خروس جنگی برگزیده‌ انجمن کتابخانه‌های آمریکا، برای نوجوانان،‌ کتاب سال مجله‌ اسکول لایبرری،‌ کتاب سال برگزیده‌ کودکان چهار ایالت و کتاب سال یکی از مجلات کودکان و نوجوانان آمریکا است.

بخوانید: ۷ رمان گوتیک و ترکیب خواندنی ترس و عشق و هیولا

کتاب داستان‌های خوب برای دختران بلند پرواز

کتاب داستان‌های خوب برای دختران بلند پرواز

 

النا فاویلّی و فرانچسکا کاوالّو در معرفی این کتاب برای چاپ ترجمه فارسی آن، نوشته‌اند: ما داستان‌های خوب برای دختران بلندپرواز را نوشته ایم تا این پیغام را به دختران سراسر جهان بدهیم که می‌توانند با تکیه بر توانایی‌های خود از عهده هر کاری برآیند. هدف اصلی این کتاب آشنا کردن دختران با داستان واقعی زنانی است که با وجود تمام موانع موفق شده‌اند کارهای بزرگ و حیرت انگیز انجام دهند. در این کتاب با داستان فضانورد و آشپز و قاضی و بازیکن تنیس و دیگر زنان فوق العاده ای آشنا می‌شوید که در تمام زمینه‌های قابل تصور جهان را تغییر داده اند و تغییر می‌دهند.

نسخه اصلی این کتاب در سال ۲۰۱۷ چاپ شد و دو نویسنده‌اش برای نوشتن آن، مبلغ بیش از یک میلیون دلار کمک مردمی‌گردآوری کرده و از ۷۰ کشور دنیا پشتیبان داشته‌اند.

داستان‌های النا فاویلی (Elena Favilli) و فرانچسکا کاوالو (Francesca Cavallo) در این کتاب، جای شاهزاده خانم‌ها را با زنانی عوض می‌کند که دنیا را تغییر داده‌اند. نویسندگان کتاب، داستان زندگی دخترانی را روایت می‌کنند که به نابرابری‌ها نه گفتند و در سختی‌های زندگی تسلیم نشدند. داستان‌های بانوانی بزرگ، برای زنانی که می‌خواهند دنیا را دگرگون کنند. این کتابی است که باید کنار بستر خواب هر دختر و زن جوانی باشد.