۱۰ کتاب برنده جایزه پولیتزر که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند

۱۰ کتاب برنده جایزه پولیتزر 

۱۰ کتاب برنده جایزه پولیتزر  شد. این جایزه در ابتدا فقط در شاخه­‌های ادبیات، خبرنگاری، تاریخ، بیوگرافی و نمایشنامه تعلق داشت اما به مرور شاخه­‌های بیشتری به آن اضافه شد و اکنون ۲۱ شاخه­‌ی مختلف دارد. مراسم اهدای این جایزه هرساله در دانشگاه برگزار می­‌شود و مثل خیلی از جایزه­‌های دیگر یکی از مهم­‌ترین بخش­‌ها دسته داستان است. این جایزه به کتاب­‌هایی اهدا می­‌شود که به زندگی در آمریکا بپردازد یا به نوعی به آن مربوط باشد. در این مطلب به ۱۰ کتاب ترجمه شده این جایزه مشهور ۱۰۲ ساله پرداخته­‌ایم.

کتاب یکی از ما اثر ویلا کاتر

۱۰ کتاب برنده جایزه پولیتزر

 

قهرمان این کتاب ابر مردی خالی از هر عیب و ایراد نیست. او شریف و صادق است و در پی یافتن زندگی آرمانی و هدفی مقدس، بیزار از زندگی روزمره که تنها با بده بستان‌های تجاری سر و کار دارد. این جوان فوق‌العاده حساس و کمی رمانتیک، علیرغم قدرت جسمانی، از هوش سرشار و قدرت تصمیم‌گیری کافی برخوردار نیست، برای پرهیز از شکستن دل مادر پارسایش به تحصیل در کالج مذهبی تن در می‌دهد و به خاطر پدرش به اجبار دست از تحصیل می‌کشد و فقط به مزرعه‌داری می‌پردازد. همیشه بازنده است و هیچ کاری را به سامان نمی‌رساند و زیرکی لازم را برای درک انسان‌ها و محیط زندگی‌اش ندارد. اما جنگ برای این جوان سرخورده و آرمان‌گرا فرصتی است که بال بگشاید و مانند عقابی به پرواز درآید. این کتاب در سال ۱۹۲۳ جایزه پولیترز را از آن خود کرد.

بخوانید: ۸ مجموعه کتاب طنز برای کودکان و نوجوانان

کتاب کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی

کتاب کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی

 

رمان کشتن مرغ مینا از زبان دختری به نام اسکات فینچ روایت می‌شود که دختر وکیل سفیدپوستی به نام اتیکاس فینچ است که دفاع از جوان سیاه‌پوستی به نام تام رابینسون را که به اتهام ناروای تجاوز به یک دختر سفیدپوست در شهر کوچک میکوم محاکمه می‌شود، به‌عهده می‌گیرد. مردم این شهر در رمان، مردمی خودپسند و نژادپرست معرفی شده‌اند. اتیکاس فینچ، وکیلی انسان‌دوست، جسور و شجاع و پدری مهربان و دوست‌داشتنی است. او با قدرت و بی‌باکی از عدالت و انسانیت دفاع کرده و در مقابل تعصب، نفرت و خشونت نژادی و ریاکاری مردم می‌ایستد. تم اصلی رمان، معصومیت و قربانی شدن آن در برابر بی‌عدالتی و ‌تعصب‌نژادی است و عنوان آن برگرفته از صحنه‌ای است که در آن اتیکاس تفنگ بادی‌ای به عنوان هدیة کریسمس برای فرزندانش می‌خرد و از آن‌ها می‌خواهد که به خاطر داشته باشند که هیچ‌گاه به مرغ مینا شلیک نکنند، چون کشتن مرغ مینا “گناه” است.

کشتن مرغ مقلد در سال ۱۹۶۱ جایزه ی پولیتزر را از آن خود کرد و فیلم ساخته شده بر اساس آن هم موفق به دریافت جایزه ی اسکار شد.

بخوانید: پر فروشترین رمانهای ایرانی در تابستان ۱۳۹۸

کتاب حرامیان اثر ویلیام فاکنر

کتاب حرامیان اثر ویلیام فاکنر

 

داستان حرامیان در دهه نخست سده بیستم میلادی روی می‌دهد. پسری نوجوان به نام لوسیوس پریست همراه با دوستی خانوادگی به نام بون هاگنبک به ممفیس سفر می‌کند. بون راهی برای سفر به ممفیس ندارد مگر دزدیدن اتومبیل پدربزرگ لوسیوس که از قضا نخستین اتومبیل در سراسر ولایت یوکناپاتافا است. در سفر درمی‌یابند که ند ‏مک‌‏کازلین که با بون در اسطبل پدربزرگ لوسیوس کار می‌کند نیز خود را در اتومبیل پنهان کرده ‏است و این تنها آغاز ماجراست. حرامیان که در سال ۱۹۶۲ منتشر شد، واپسین رمان ویلیام فاکنر است که در سال ۱۹۶۳ برنده جایزه پولیتزر شد. ویلیام فاکنر پیش از انتشار حرامیان گفته بود که «مشغول نوشتن کتابی زرین درباره ولایت یوکناپاتافا است» تا با آن حرفه‌ نویسندگی خود را به پایان برساند. به نظر می‌آید که حرامیان همان کتاب زرین باشد. یکی از منتقدان در مورد این کتاب می‌نویسد: «مهم‌ترین ویژگی “حرامیان” ارتباط و تعامل شخصیت‌های سفید پوست و سیاه‌پوست آن است و زمان مکان داستان هم به این حساسیت‌ها می‌افزایند؛ می‌سی‌سی‌پی سال ۱۹۰۵٫ حرامیان همان نگاه همیشگی فاکنر به دنیا را دارد،  حضور سیاه‌پوستانی که تنها به خاطر رنگ چهره متحمل رفتارهای متفاوت و ظالمانه‌ای می‌شوند.»

بخوانید: ۱۰ کتاب خاطره و تاریخی از اشخاص مهم

کتاب اتحادیه ی ابلهان اثر جان کندی تول

کتاب اتحادیه ی ابلهان اثر جان کندی تول

 

داستان انتشار اتحادیه ابلهان نوشته‌ی جان کندی تول داستان غریبی است. جان کندی کتاب را در سی سالگی نوشت و بعد از این‌که هیچ ناشری زیر بار چاپ آن نرفت به زندگی خود پایان داد. مادرش یازده سال تلاش کرد تا بالاخره دانشگاه لوییزیانا راضی به انتشار کتاب شد. کتاب به محض انتشار غوغا به پا کرد و همان سال – ۱۹۸۱ – جایزه پولیتزر را ربود و پس از آن تبدیل به یک کالت شد. شاید بتوان محبوبیت کتاب را با ناطور دشت سلینجر مقایسه کرد. ایگنیشس جی رایلی قهرمان کتاب یک دن کیشوت امروزی است که وادار می‌شود از خلوت خود بیرون بیاید و با جامعه‌ای که از آن متنفر است روبه‌رو شود و به شیوه‌ی دیوانه‌وار خود با آن بستیزد. بسیاری از منتقدان، اتحادیه ابلهان را بزرگ‌ترین رمان کمدی قرن می‌دانند.» در قسمتی از داستان می‌خوانیم: ««- تو اصلا تو خیابون سن ژوزف چی‌کار داشتی؟ اون‌جا که فقط انباره و اسکله. اصلا آدم از اون‌جا رد نمی‌شه. اون‌جا جزء مسیرای ما نیست. -راستش این رو نمی‌دونستم. از سر ناتوانی اون‌جا توقف کردم تا خستگی درکنم. گاه‌گداری هم رهگذری عبور می‌کرد که متاسفانه میلی به هات‌داگ نداشت. -پس اون‌جا بودی. واسه همینه که هیچی نمی‌فروشی. شک ندارم که داشتی با اون گربه‌ی لعنتی بازی می‌کردی.»

بخوانید:‌ ۱۰ رمان محبوب کلاسیک از لیست کتابهای برتر گاردین

کتاب دلبند اثر تونی موریسون

کتاب دلبند اثر تونی موریسون

 

این کتاب برنده جایزه پولیترز سال ۱۹۸۸ است و فیلمی به همین نام هم در سال ۱۹۹۸ از روی آن ساخته شده است. کتاب داستان برده سیا­پوستی است که به اوهایو فرار کرده اما با گذشت سال­ها هنوز نتوانسته آزادی­اش را بدست آورد. در قسمتی از کتاب آمده است:

«روی ساحل رودخانه، در خنکای یک شب تابستانی، دو زن زیر بارشی از نقره آبی فام مبارزه کردند. آنها اصلا انتظار دیدن دوباره یکدیگر را در این دنیا نداشتند و در آن لحظه همه چیز برایشان بی‌تفاوت بود. ولی انجا، در آن شب تابستانی، در میان رخسهای آبی رنگ با همکاری یکدیگر کار شایسته و خوبی انجام داده بودند. اگر قراولی از آنجا می‌گذشت با دیدن آن دو زن بدون آتش و بی‌جا و مکان و همراهی خلاف قانون یک زن برده و زن سفیدی با پاهای برهنه و موهای آشفته که نوزادی ده دقیقه‌ای را لای لباسهایشان پیچیده بودند، آنها را ریشخند می‌کرد.»

بخوانید:‌ ۵ کتاب خودشناسی که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد

کتاب مارتین درسلر اثر استیون میلهاوزر

کتاب مارتین درسلر اثر استیون میلهاوزر

 

مارتین درسلر برنده جایزه­ی کتاب پولیترز در سال ۱۹۹۷ است. این کتاب شرح سفر اکتشافی و سحرانگیز مارتین نوجوان است که با کار در مغازه سیگارفروشی پدر آغاز می­‌شود و به ساختن هتلی غول­آسا می­انجامد. جهان مارتین سرشار از شوق زندگی و رمز و راز است. او همراه با دو زن، یکی واقعی و پرجنب­وجوش و دیگری اثیری و بی­تفاوت، موفق می­‌شود آرزوهای قلبیش را برآورده کند. آرزوهایی که دست آخر در آن­ها مرز بین واقغیت و خیال­پردازی، بلندپروازی و جنون مخدوش می­‌شود.

در بخشی از کتاب آمده است:

«از پدرش شنیده بود که موزه ی قدیمی دارد تعطیل می‌شود. موزه در ته همان خیابان قرار داشت، در سمت مقابل که در کودکی هرگز از آن جا رد نمی‌شد مگر هنگامی که مادرش او را به دیدن نمایشگاه می‌برد. مارتین متأثر از خاطرات گذشته و کنجکاوی اش به دیدن ساختمان قدیمی و دلگیر رفت با آن اتاق های تاریک پر از پیکره‌های مومی غمگین، و سالن طبقه ی سومش با سیاهچال ها و سلول­ها.»

بخوانید: ۸ کتاب برای آشنایی و شروع به خواندن فلسفه

کتاب مترجم دردها اثر جومپا لاهیری

کتاب مترجم دردها اثر جومپا لاهیری

 

مترجم دردها عنوان کتابی با نه داستان کوتاه از «جومپا لاهیری» نویسنده‌ بنگالی‌تبار آمریکایی است که در سال ۲۰۰۰ انتشار یافته و جایزه پولیتزر را در داستان‌نویسی از آن خود کرده است. عنوان داستان‌های این مجموعه از این قرار است: «موضوع موقت»، «وقتی آقای پیرزاده برای شام می‌آمد»، «مترجم دردها»، «دربان واقعی»، «جذاب»، «خانه‌ی خانم سن»، «این خانه‌ی متبرک»، «معالجه‌ی بی‌بی هالدار» و «سومین و آخرین قاره». لاهیری در داستان‌های این کتاب، آگاهانه مضامین و درون‌مایه‌های خاصی را طرح کرده است. او آگاهانه می‌کوشد به آمریکاییان هندی تبار، نگاهی متفاوت داشته باشد. بیشتر این داستان‌ها بر محور جابه‌جایی یا غربت و از خود بیگانگی می‌گردد. در آغاز داستان موضوع موقت می‌خوانیم: «اطلاعیه می‌گفت موضوع موقت است: برقشان پنج شب، شبی یک ساعت قطع می‌شود؛ از ساعت هشت. در برف و بوران اخیر یکی از سیم‌های برق قطع شده بود و کارگردان بنا داشتند این شب‌ها که هوا گرم‌تر بود سیم را وصل کنند.

خاموشی محدود به خانه‌های این خیابان ساکت پر دار و درخت می‌شد که با ایستگاه تراموا و ردیف مغازه‌های نماآجری چند قدم بیشتر فاصله نداشتند؛ و شبا و شوکمار سه سال بود در همین خیابان زندگی می‌کردند. شبا اطلاعیه را با صدای بلند و بیشتر برای خودش تا شوکمار خواند. گفت: چه خوب که قبلش خبر دادند. بعد رفت طرف آشپزخانه و بند کیف چرمی را که از جزوه‌هاش باد کرده بود از روی شانه سر داد و انداخت وسط هال. شلوار گرمکن خاکستری پوشیده بود با بارانی سرمه‌ای و کفش کتانی سفید. سر سی و سه سالگی شکل و قیافه ی زن‌هایی را پیدا کرده بود که یک‌موقع ادعا می‌کرد محال است عین آن‌ها لباس بپوشد.»

بخوانید: معروفترین رمانهای علمی تخیلی در دنیا

کتاب جاده اثر کورمک مک مکارتی

کتاب جاده اثر کورمک مک مکارتی

 

در این رمان، مردی به همراه پسرش در رمان جاده های آمریکا که به کشوری سوخته و برباد رفته تبدیل شده، قدم برمی دارد. هیچ چیز به جز خاکستر های معلق در باد، در دورنمای ویران و بلازده ی آن جا حرکتی ندارد. هوا به قدری سرد است که سنگ ها را شکاف می دهد و برف خاکستری رنگی از آسمان تیره و تار می بارد. مقصد این پدر و پسر، ساحل است؛ اگرچه آن ها نمی دانند که چه چیزی در آن جا انتظارشان را می کشد. این دو نفر به جز هفت تیری برای دفاع در مقابل دسته های یاغی کمین کرده در رمان جاده ها، لباس هایشان و چرخ دستی ای از غذای قابل خوردن، هیچ چیز دیگری ندارند. رمان جاده، داستان تکان دهنده ی یک سفر است. رمان جاده، آینده ای را متصور می شود که هیچ امیدی در آن باقی نمانده است؛ اما این پدر و پسر با عشق پایدار میانشان، تمام دنیای یکدیگر را می سازند. رمان جاده، با تمامیتی کم نظیر در بینش و دید خود، تأملی ژرف و استوار است بر توانایی انسان در انجام بدترین و بهترین کارها: نهایت ویرانگری، سختی ها و رنج های هولناک و البته عشق و محبتی که دو انسان را در مواجهه با یأس و ناامیدی کامل، زنده نگه می­دارد. این کتاب در سال ۲۰۰۷ جایزه پولیترز را برد.

بخوانید: ۱۰ رمان عاشقانه کلاسیک برای ادبیات دوستان

کتاب پسر سرپرست یتیم خانه اثر آدام جانسون

کتاب پسر سرپرست یتیم خانه اثر آدام جانسون

 

پسر سرپرست یتیم خانه نوشته‌ی آدام جانسون، نویسنده‌ی آمریکایی است که در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید و برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر برای بهترین رمان، جایزه‌ی ادبی صلح دیتون، جایزه‌ی بهترین کتاب کالیفرنیا، و نامزد بهترین رمان حلقه‌ی منتقدان کتاب آمریکا شد. جان‌دو، سرپرست یتیم خانه‌ای در شهر جونگین کره شمالی است. او برای اولین بار زمانی مزه‌ی قدرت را می‌چشد که در یتیم خانه مسئول غذادهی به بچه‌ها می‌شود و خود را قادر به سیر کردن یا گرسنه نگاه داشتن جمعی می‌بیند. جان‌دو با اظهار وفاداری‌اش به جکومت پله‌های ترقی را طی می‌کند و تبدیل به گروگان‌گیری حرفه‌ای می‌شود که در لب مرز اتباع کشورهای همسایه را می‌رباید و برای کار اجباری به کره شمالی می‌برد. او در خشونت و بی‌رحمی و دروغ فریب غرق شده است و خود را شهروند مطیع بزرگ‌ترین ملت جهان می‌داند تا این‌که تصمیم می‌گیرد سان مون، زن محبوبش و بازیگر اسطوره‌ای کره شمالی را از جنگ حکومت نجات دهد. و در این راه مجبور می‌شود برای اولین بار دست به نافرمانی بزند و وارد مسیری شود که راه بازگشتی نخواهد داشت.

بخوانید: ۹ نمایشنامه از نمایشنامه نویس‌های برتر تاریخ ادبیات

کتاب همدرد اثر ویت تان نون

کتاب همدرد اثر ویت تان نون

 

این کتاب، اولین اثر نویسنده است. وی یت تان نون آسیایی تبار و ساکن آمریکاست. وی برای نوشتن این کتاب، علاوه بر جایزه ی پولیتزر ۲۰۱۶، جایزه ی ادگار برای اولین رمان، جایزه ی سنتر برای اولین رمان، مدال کارنیج انجمن کتابخانه ی آمریکا را برای رمان برتر و جایزه ی آسیایی- آمریکایی در ادبیات داستانی را نیز از انجمن کتابداران آسیایی- آمریکایی دریافت کرده است. بسیاری از منتقدان برای توصیف این رمان از واژه ی «شاهکار» استفاده کرده­‌اند. این اثر به شیوه ای نو و از زاویه دید جاسوسی که یک پایش در این جبهه و پای دیگرش در آن جبهه است، هم روی نظامیان و هم روی قربانیان تمرکز دارد و ذره بین خود را روی زندگی جناح هایی می‌اندازد که شعارها و خواسته هایشان یکیست، اما با برگزیدن دو اسم متفاوت، به جنگ هم رفته­‌اند.