کتاب‌هایی از نویسندگان زن برای زنان

کتاب‌هایی از نویسندگان زن برای زنان

 

کتاب‌هایی از نویسندگان زن برای زنان به عنوان یک دختر همیشه در کودکی دنبال الگویی بودم که کمی شبیه من باشد و بزرگترهای زندگی‌ام یا درگیر کلیشه‌ها بودند و یا آنقدر سرشان شلوغ بود که نمی‌توانستند الگوی خوبی برای من باشند. برای همین به دنیای کتاب‌ها روی آوردم و توی شخصیت‌های آن دنبال کسانی گشتم که بتوانم با آن‌ها همذات پنداری کنم.

 

هنوز هم پس از گذشت این سال‌ها و شکل گرفتن شخصیت خودم میان آن‌ها و کتاب‌هایشان زندگی می‌کنم و فکر می‌کنم دختران جوان و زن‌ها در دنیای امروز که زنان محبوب و سلبریتی‌ها به دنیای کلیشه‌های جنسیتی پا گذاشته‌اند و تبلیغات رسانه‌ها صدای بقیه‌ی زنان را خفه کرده است، نیاز دارند انسان‌هایی را در زندگیشان داشته باشند که بتوانند از آن‌ها یاد بگیرند و الگوهای خوبی برایشان باشند. در این مقاله کتاب‌هایی از زنانی نویسنده برای بهتر شدن زندگی و حتی برای فهمیدن زن‌ها در شرایط مختلف را برایتان بررسی می‌کنم.

 

کتاب جنس ضعیف اثر اوریانا فالاچی

کتاب جنس ضعیف اثر اوریانا فالاچی

 

نمی‌شود از زن بودن و قوی بودن صحبت کرد و اسم اوریانا فالاچی را نیاورد. اوریانا فالاچی روزنامه‌نگار و نویسنده‌ای ایتالیایی که سال‌ها از زمانه‌ی خودش جلوتر بود، همیشه یکی از الگوهای من در زندگی است و تا جایی که بتوانم تمام نوشته‌ها، مصاحبه‌ها و کتاب‌هایش را می‌خوانم اما به شما یشنهاد می‌کنم به طور ویژه این کتاب را بخوانید و از سطر سطر آن لذت ببرید.

این کتاب مجموعه‌ای از گزارش‌های فالاچی از سفرهایش است. او در این کتاب گزارشی از سفرهای خود به نقاط مختلف جهان را ارائه کرد که برای هفته نامه L’Europeo انجام شد (کشورهای پاکستان، هند، مالزی، ژاپن و آمریکا). وی مشاهدات مستقیمش را دربارهٔ وضعیت زنان در این کتاب گردآوری کرده‌است. البته با توجه به این‌که این کتاب سال‌ها پیش (یعنی در سال ۱۹۶۱) نوشته شده است، شاید از نظر فرهنگی کمی با دنیای پرسرعت قرن حاضر متفاوت باشد. اما این تغییر فرهنگی به سادگی به تغییر باورهای مردم، خصوصا افراد مسن‌تر جامعه نخواهد شد.

 

یکی از نقاط ضعف کتاب که البته به خود کتاب برنمی‌گردد، ترجمه‌ی آن توسط آقای یغما گلرویی است که پر از مشکلات نگارشی و دستوری است و همین مساله سرعت خواندن را کاهش می‌دهد و تمرکز را به شدت پایین می‌آورد چون حین خواندن مدام مغز مخاطب متوجه جملات گنگ و غلط است و شاید حتی این نکته کاملا ناخودآگاه باشد. اما مخاطب فارسی زبان به سرعت متوجه خواهد شد که جملات ایراداتی دارند و به اصطلاح جانیفتاده‌اند.

 

با همه‌ی این تفاسیر نثر فالاچی و گیرایی داستان‌های واقعی کتاب آنقدر زیاد است که می‌توان از این نکته منفی چشم پوشید. برش‌هایی از کتاب را برایتان انتخاب کرده‌ام تا با هم بخوانیم:

“مشکلای مردا به چیزایی مثل نژاد، یا پول وشغل برمی گرده اما مشکلای زنا دور یه موضوع می گرده: زن به دنیا اومدن.”

“درسته که هیچ کس نمی تونه خودش رو از قانونای سفت و سختی که جامعه براش تعیین میکنه خلاص کنه اما نباید واسه احترام به اون قانون، رو حس و وجود خودش پا بذاره و سرکوبش کنه”

شما می‌توانید این کتاب را از کتابخانه دریافت کنید.

اگر انگلیسی بلدید حتما به شما پیشنهاد می‌کنم این کتاب را که میشل اوباما، بانوی اول آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ نوشته است را به زبان اصلی بخوانید.

این کتاب که به تازگی چاپ شده است و با ورودش به کتاب فروشی‌ها سروصدای زیادی در محفل کتاب‌خوان‌ها به راه انداخته، درباره‌ی تجربیات شخصی میشل اوباما است و از دسته کتاب‌های خودزندگی‌نامه محسوب می‌شود. در روایت‌شناسی، خودزندگی‌نامه روایتی است درباره‌ی نویسنده که آشکارا یا به‌طور ضمنی ادعا می‌کند حقیقی یا به عبارت دیگر غیرداستانی است. در این کتاب میشل به سال‌های زندگی در کاخ سفید، و سال‌های جوانی‌اش و همچنین اینکه چگونه به زندگی قدرتمند تبدیل شده و چگونه هدف خود را در زندگی یافته، پرداخته است.

 

کتاب becoming  که در ایران با نام “شدن” ترجمه شده است پس از ۱۵ روز از چاپ شدن به پرفروش‌ترین کتاب سال آمریکا بدل شد و با توجه به اینکه میشل اوباما نویسنده نیست، نثر زیبایی از او در این کتاب می‌بینیم.

 

کتاب صورتت را بشور دختر جان! اثر ریچل هالیس 

کتاب صورتت را بشور دختر جان! اثر ریچل هالیس نشر باران خرد

 

این کتاب با نام خودت باش دختر هم در ایران ترجمه شده است که به نظر من با توجه به عنوان اصلی “girl wash your face”  این نسخه از کتاب به متن اصلی وفادارتر است. در کتاب صورتت را بشور دختر جان یاد می‌گیریم چگونه تمام باورهای منفی و غلط درباره‌ی خودمان را به باورهای مثبت تبدیل کنیم. البته این فرآیند تغییر باورها آنقدر مشکل است که گمان نمی‌کنم با خواندن یک کتاب حل شود اما می‌توان امید داشت با برداشتن گام‌های کوچک هر روز  به هدف اصلی و خود واقعی‌مان نزدیک شویم.

این کتاب هم از کتاب‌های پرفروش آمازون و نیویورک تایمز بود و تبلیغات گسترده‌ای برای این کتاب چه از طرف کمپانی‌ها و چه از طرف کسانی که این کتاب را خوانده بودند در شبکه‌های مجازی صورت گرفت در با امتیاز ۳٫۸ از ۵ در سایت گودریدز به زودی به یکی از محبوب‌ترین‌های این سایت تبدیل شد.

ریچل هالیس نویسنده‌ی این کتاب، از تفکرات شخصی و تجربه‌هایش می‌نویسد و حین خواندن این کتاب مدام به این فکر می‌کردم که من تنها نیستن انگار تمام زن‌های دنیا همین‌طور فکر می‌کنند.

با توجه به اینکه در سال ۲۰۱۸ یکی از کتاب‌های برتر در زمینه‌ی خودیاری بود، پیشنهاد می‌کنم حتما آن را بخوانید. حتی اگر یکی از جملات این کتاب به شما انگیزه دهد برای بهتر شدن زندگی و فکراتتان قدم بردارید، نویسنده به هدف خود رسیده است.

 

کتاب افکار مثبت روزانه اثر لوئیز ال هی

 

کتاب افکار مثبت روزانه اثر لوئیز ال هی نشر ندای معاصر

 

روزی در شبکه‌ی یوتیوب مشغول دیدن برنامه‌ی اپرا بودم که لوییز هی را کشف کردم. پس از اتمام برنامه سریع گوگل را باز کردم و درباره‌ی لوییز هی خواندم. او درست مانند اپرا زندگی سخت و پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و بحران‌های زیادی را از سرگذرانده است و با این وجود، به یکی از برجسته‌ترین زنان در قرن ۲۰ تبدیل شده است. او انقلابی در زمینه‌ی کتاب‌های خودیاری و بهبود شخصی برپا کرد و کتاب‌های صوتی او که با صدای خودش اجرا می‌شود از محبوب‌ترین کتاب‌ها در این دسته است. گاه فکر می‌کنم اگر او این زندگی پر فراز و نشیب را نداشت به طور حتم نمی‌توانست به این مطالب عمیق دست پیدا کند.

 

در این کتاب لوییز هی افکار مثبتی را که به صورت تلقین هستند برای زندگی بهتر به ما ارائه می‌دهد. لازم نیست شما تمام این کتاب کم حجم را به یک‌باره بخوانید بلکه کافی است هر روز، قطعه‌ی مربوط به همان تاریخ را مطالعه کنید و تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهن شما شود.

 

اگر کسی امروز از من بخواهد یک نفر را برای درس گرفتن و الگو قرار دادن به او معرفی کنم حتما لوییز هی و کتاب‌های او را به او هدیه خواهم کرد.

 

کتاب شفای زندگی اثر لوئیز ال هی

کتاب شفای زندگی اثر لوئیز ال هی

 

کتابی دیگر از لوییز هی و در واقع کتابی که لوییز هی با آن به شهرت جهانی رسید. این کتاب نیز نتیجه‌ی یک اتفاق ناگوار برای لوییز بود. او در دهه‌ی ۱۹۷۰ به بیماری سرطان رحم مبتلا شد و در همان سال‌ها او در کلیسا به تدریس علوم دینی مشغول بود و افراد برای گرفتن مشاوره و درمانگری روحی به او رجوع می‌کردند. لوییز هی با مراجعه به پزشک و تلاش‌های خود توانست بدون شیمی درمانی ۶ ماه بعد سرطان را شکست دهد. تمام تجربیات او و همچنین روشش برای شفای خود در این کتاب نوشته شده است. و با وجود اینکه به‌طور کلی به مسائلی که در این کتاب مطرح شده موافق نبودم اما از او چیزهای زیادی یادگرفتم و جملات کتاب باعث شد بهتر فکر کنم و مثبت تر با خودم حرف بزنم.

 

کتاب زنان کوچک اثر لوئیزا می آلکوت

کتاب زنان کوچک اثر لوئیزا می آلکوت

با وجود اینکه این کتاب رمان است و واقعی نیست اما خواندن آن برای گرفتن درس و پیدا کردن الگویی برای رجوع خالی از لطف نیست. به‌علاوه، یکی از نوستالژی‌ترین کتاب‌های دنیا است و مطمئنم همه‌ی ما با کارتون زنان کوچک در کودکی خاطرات زیادی داریم. این کتاب یکی از رمان‌های کلاسیک است و داستان چهار خواهر با شخصیت‌های متفاوت و دغدغه‌های گوناگون است. نثر کتاب هم به شدت خوب است و همین باعث روان شدن پروسه‌ی خواندن می‌شود.

۱۵ کتاب پرفروش کودکان که باید آنها را برای کودکان خود تهیه کنید

کتاب داستان من اثر مریلین مونرو

کتاب داستان من اثر مریلین مونرو

کمتر کسی است که مرلین مونرو بازیگر، خواننده و مدل دهه پنجاهی آمریکایی که به یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های تبلیغاتی و هنری دنیا تبدیل شده است را نشناسد. درست است که رسانه مرلین را با تصویرهای جنسیتی و زنی لوند و جذاب به دیا معرفی کرده اما او هم درست مانند زنان قدرتمند و تاثیرگذار دیگر جهان زندگی پر فراز و نشیبی داشته است و در این کتاب به روزهای قبل از شهرت و سال‌های زندگی در پرورشگاه و همچنین زندگی آن سوی دوربین‌ها و رفتار مردم با او پرداخته است. مرلین برخلاف تصور عموم زنی بسیار کتاب‌خوان بوده و وقت خود را صرف یادگیری و مطالعه می‌کرده است و در این کتاب ما با چهره‌ی دیگری از مرلین آشنا می‌شویم. زنی که در زندگی کوتاه خود به سمبلی جهانی تبدیل شد و حال که حدود ۶۰ سال از مرگ او می‌گذرد همچنان سمبل باقی مانده است.

کتابی که روابط اجتماعی شما را متحول خواهد کرد

کتاب زنانی که با گرگ ها می دوند اثر کلاریسا پینکولا استس

کتاب زنانی که با گرگ ها می دوند اثر کلاریسا پینکولا استس

این کتاب به نسبت از کتاب‌های قدیمی محسوب می‌شود و حدود ۲۷ سال پیش نوشته شده است. نویسنده این اثر خانم  کلاریسا پینکولا استس در قالب داستان و با کمک کهن‌الگوها، به ما می‌آموزد که یک زن سالم باید چگونه باشد. این کتاب که طرفدار روانشناسی یونگ و تحت تاثیر او است و می‌توان کتاب را در زمره کتاب‌های روانشناسی به حساب آورد، می‌گوید که زنان باید به غریزه‌ی خود بازگردند.

نویسنده در جایی از کتاب می‌گوید: زن سالم شباهت زیادی به یک گرگ دارد: نیرومند، پرانرژی، حیات‌بخش، خلاق، وفادار و مراقب امور است اما از دست دادن این طبیعت باعث می‌شود که او به موجودی سست، ضعیف و شبح مانند تبدیل شود. وقتی زندگی زن به سوی ملال‌آور بودن پیش می‌رود، زمان احیای این طبیعت رام نشدنی فرار رسیده است و ذهنش باید نیروهای کمکی بفرستد.

این کتاب از داستان‌های جالب و کوتاهی  مانند زن اسکلتی، زن فک‌نما و… تشکیل شده است و خواندن آن را به همه‌ی زنان دنیا پیشنهاد می‌کنم.

می‌توانید این کتاب را از کتابخانه تهیه کنید.

کتابی که روابط اجتماعی شما را متحول خواهد کرد

کتاب دختران جسور اثر النا فاویلی و فرانچسکو کاوالو 

کتاب دختران جسور اثر النا فاویلی و فرانچسکو کاوالو از نشر شفاف

 

یکی دیگر از کتاب‌های پرفروش و محبوب در سال‌های گذشته، کتاب دختران جسور است که توسط النا فاویلی، فرانچسکا کاوالو نوشته شده است. این کتاب سرگذشت زنان برجسته و قهرمانی است که به شیوه‌ای داستانی و جذاب برای نوجوانان نوشته شده است. اما به نظر من بزرگسالان هم می‌توانند از این کتاب لذت ببرند. و شاید یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید

خرید این کتاب و هدیه دادن آن به دختران نوجوان در دوستان و آشنایانتان باشد. چراکه این کتاب طرز تفکر و نگاه آنان به زندگی را تغییر خواهد داد. زنانی که در این کتاب راجع به آنان صحبت می‌شود: آدا لاولیس، الیک و‌یک، آلفانسینا استراد، امینه غریب‌فکیم، امیلیا ارهارت، امنا الحداد، آنا مکاسینسکی، آنا پولیت‌کاوزکایا، آرتمیزیا جنتیلسکی، اشلی فایولک، آسترید لیندگرن، بالکیسا چیبو، برندا چپمن، خواهران برونته، کاترین بزرگ، شولیتا کلایمرز و …

کتاب پروژه‌ی شادی اثر گریچن رابین

کتاب پروژه شادی اثر گریچن رابین

 

کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد اثر سوتلانا آلکساندرونا الکسیویچ

کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد اثر سوتلانا آلکساندرونا الکسیویچ

 

کتاب راهنمای دوست ‌داشتنی بودن اثر ملیسا هلسترن

 

کتاب راهنمای دوست ‌داشتنی بودن اثر ملیسا هلسترن

 

کتاب نیمه تاریک وجود اثر دبی فورد نشر آتیسا

 

کتاب نیمه تاریک وجود اثر دبی فورد

 

کتاب زنانی که کار می کنند اثر ایوانکا ترامپ

کتاب زنانی که کار می کنند اثر ایوانکا ترامپ

یکی دیگر از کتاب‌هایی که زنان اول آمریکا نوشته‌اند. شما می‌توانید این کتاب را از کتابخانه تهیه کنید.

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل