معرفی کتاب ۱۹۸۴ اثر جورج اورول

معرفی کتاب ۱۹۸۴ اثر جورج اورول

معرفی کتاب ۱۹۸۴ اثر جورج اورول ۱۹۸۴، یکی از شاهکارهای مسلم ادبیات جهان است که تأثیر زیادی در فرهنگ عامه و رسانه‌ای جهان گذاشته است. اگر نگاهی به دست‌خط اولیه‌ی کتاب بیندازید، به نوشته‌هایی به رنگ‌های مختلف و اصلاحات متعدد برمیخورید که نشان از وسواس و آشفتگی فکری نویسنده است.

 

۱۵ کتاب پرفروش کودکان که باید آنها را برای کودکان خود تهیه کنید

 

کتاب «۱۹۸۴» نوشته‌ی اریک آرتور بلر با نام مستعار جورج اورول را صالح حسینی، به فارسی برگردانده است. ۱۹۸۴ تاکنون به بیش از ۶۵ زبان مختلف ترجمه شده و میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رسیده است. جورج اورول داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی است، او را معمولاً به خاطر انتشار دو رمان سرشناس مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴ می‌شناسند.

 

کتاب 1984 اثر جورج اورول

همچنین او با نقدهای پرشماری که بر کتاب‌ها می‌نوشت، یکی از بهترین وقایع‌نگاران فرهنگ و ادب انگلیسی در قرن حاضر لقب گرفت. جورج اورول رمان ۱۹۸۴ را در سال ۱۹۴۹ نوشت، زمانی‌که جنگ دوم جهانی به‌ تازگی تمام شده بود. این کتاب در حقیقت اخطاری به غرب در مورد گسترش کمونیسم بود؛ اما داستان این اثر را می‌توان به شرایط حاکم بر تمامی جوامع زیر سلطه‌ی حکومت‌ها‌ی استبدادی نیز تعمیم داد. در حقیقت، این کتاب می‌تواند بیانیه‌ی سیاسی شاخصی در رد نظام‌های دیکاتوری و کمونیسم تلقی ‌شود. داستان در سال ۱۹۸۴ (۳۵ سال بعد از تاریخ نگارش کتاب) در شهر لندن اتفاق می‌افتد.

کتاب‌هایی از نویسندگان زن برای زنان

وینستون اسمیت، شخصیت محوری داستان، در جامعه‌ای زندگی می‌کند که به سه طبقه مجزا تقسیم می‌شود: طبقه کارگر، اعضای عادی حزب و اعضای رده‌ الای حزب. او یک عضو عادی است که روزی تصمیم می‌گیرد اندیشه‌های خود را بنویسد. او به دور از دوربین‌هایی که بر اعمال همه افراد نظارت می‌کنند، چندین بار جمله مرگ بر برادر بزرگ (پیشوای حزب) را بر روی کاغذ می‌نویسد و… این کتاب را انتشارات نیلوفر منتشر کرده است.

۱۹۸۴ رمانی است که هیچگاه کهنه نمی‌شود و داستان آن برای ابد تازه جلوه می‌کند و هر کسی گمان می کند که کتاب برای عصر او نوشته شده است. با ۱۹۸۴، اصطلاحاتی مانند برادر بزرگ به واژه‌های روزمره مردم و مطبوعات تبدیل شدند.«جهان اورولی»، هم‌اینک اصطلاحی است که به صورت خلاصه توتالیتاریسم و نظام‌های سرکوب‌گر را توصیف می‌کند. این کتاب داستان وینستون اسمیت را روایت می‌کند، فردی که نماد یک شهروند عادی دگراندیش در جهان های اورولی است.

کتاب 1984 اثر جورج اورول

 

ایدهي ۱۹۸۴ که اورول تا مراحل پایانی نگارش آن قصد داشت نام «آخرین مرد اروپا» را بر آن بنهد از زمان جنگ‌های داخلی اسپانیا به سر اورول افتاد و بن‌مایه اصلی‌اش در طی سال های ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۴ در او شکل گرفت.اورول در این اثرش، آینده‌ای را برای جامعه به تصویر می‌کشد که در آن خصوصیاتی همچون تنفر نسبت به دشمن و علاقه شدید نسبت به برادر بزرگ (ناظر کبیر یا رهبر حزب) وجود دارد. در این جامعه،گناهکاران به راحتی اعدام میشوند و آزادی‌های فردی و حریم خصوصی افراد به‌شدت توسط قوانین حکومتی پایمال می‌شوند به نحوی که حتی صفحات نمایش در خانه‌ها از شهروندان جاسوسی می‌کنند!

 

بخش‌هایی از کتاب را با هم میخوانیم:

  • چه چاره کنم؟چطور می‌توانم چیزی را که در مقابل چشمم است،جور دیگری ببینم؟دو به علاوه‌ دو می‌شود چهار ،گاهی.. گاهی می‌شود پنج.گاهی می‌شود سه..گاهی می‌شود همه‌ی آنها باهم.باید بیشتر سعی کنی.عاقل شدن آسان نیست!
  • به ‌نظرت چرا آدم‌ها را اینجا می‌آوریم؟ + تا وادار به اعترافشان کنید. -نه! صرفا بیرون کشیدن اعتراف یا مجازات نیست!می‌خوای دلیل واقعی آوردنت را به این‌جا برایت بگویم؟دلیلش معالجه توست!برای این که تو را سر عقل بیاوریم! هرکسی را که ما می‌آوریم این‌جا تا وقتی معالجه نشده باشد، رها نمی‌کنیم! ما به جرایم احمقانه‌ای که تو مرتکب شده‌ای،علاقه‌ای نداریم.حزب علاقه ای به کردارِ آشکار ندارد. به اندیشه اهمیت می‌دهیم و بس!ما دشمنانمان را علاوه بر تغییر دادن نابود می‌کنیم.
  • هیچ‌کس یک حکومت دیکتاتوری را برای محافظت از یک انقلاب به وجود نمی‌آورد؛ بلکه انقلاب می‌کند تا یک حکومت دیکتاتوری درست کند!

امتیاز این کتاب در گودریدز ۴.۱۷ است.