معرفی کتاب پس از تو از جوجو مویز

معرفی کتاب پس از تو از جوجو مویز

معرفی کتاب پس از تو از جوجو مویز این کتاب از جوجو مویز در ادامه‌ی کتاب «من پیش از تو» است. در کتاب قبلی، کلارک عاشق مردی می‌شود که زندگی خود را به انتخاب تمام می‌کند. این اتفاق در زندگی لو تاثیر زیادی می‌گذارد که در کتاب «پس از تو » شاهد اتفاقات تاثیر گرفته از اتمام رابطه‌ی کلارک با معشوقه‌ی قبلی خود هستیم.

 

کتاب «پس از تو» نوشته‌ی «جوجو مویز» و ترجمه‌ی «مریم مفتاحی» است. این رمان در ادامه‌ی رمان قبلی این نویسنده با نام «پیش از تو» نوشته شده است. جوجو مویز، روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی انگلیسی، متولد ۱۹۶۹ لندن، فارغ‌التحصیل دانشگاه لندن و یکی از معدود نویسندگانی است که دو بار موفق شده جایزه‌ی داستان بلند رمانتیک سال را از انجمن رمان‌نویسان رمانتیک دریافت کند. وی که حدود ده سال برای روزنامه‌ی ایندیپندنت مقاله نوشته، سال‌هاست که فقط به نوشتن می‌پردازد. رمان «من پیش از تو» به قلم جوجو مویز در صدر پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار دارد و اقتباس فیلم سینمایی آن با نقش‌آفرینی دو بازیگر سرشناس انگلیسی، امیلیا کلارک و سام کلافین ساخته شده است.

 

در معرفی این داستان می‌خوانید: «لوسیا کلارک است، دختر پرستاری که درِ دنیای بزرگ‌تری به رویش گشوده شده است، می‌رود تا با عبور از آن‌ها زندگی را از سر بگیرد و آهنگی دیگر از بودنِ خویش بنوازد. لوسیا که اینک تحول عظیمی در او رخ‌ داده است، با تجربه‌ی جدیدی روبه‌رو می‌شود و شرایط به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که یک‌بار دیگر در آزمون زندگی شرکت می‌کند و بر سر دوراهی می‌ایستد. درنهایت مجبور می‌شود انتخابش را بکند و این شاید بزرگ‌ترین تصمیم زندگی‌اش باشد که…» این کتاب را نشر «آموت» منتشر کرده است.

معرفی کتاب پس از تو از جوجو مویز

 

برخی از کاربران گودریدز معتقدند که جوجو مویز در این کتاب قصد دارد تا مفهوم «زندگی ادامه دارد» را آموزش دهد. با هم یکی از همین نظرات را می‌خوانیم:

 

 – راوی ادامه‌ی داستان «من پیش از تو» با عنوان «پس از تو» دختری جوان به نام «لوسیا (لو) (لوئیزا) کلارک» است. دختر پرستاری که درب‌های دنیای بزرگتری به رویش گشوده شده، تا او با عبور از آنها زندگی را از سر بگیرد و آهنگی دیگر از بودن خویش بنوازد. لوسیا با تجربه‌ی تازه‌ای روبرو میشود، و او یکبار دیگر در آزمون زندگی شرکت می‌کند، و باز بر سر دوراهی می‌ایستد و در نهایت مجبور می‌شود انتخابش را و بزرگترین تصمیم برای زندگی خویش را بگیرد.

 

از نوشتن حرفه ای تا چندین جایزه بین المللی

جوجو مویز با اینکه بیش از 10 عنوان رمان دارد اما دو رمان عاشقانه‌ی «من پیش از تو» و «من پس از تو» باعث شهرت او بیش از قبل شد. این رمان‌ها به سرعت در صدر پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفتند و باعث شد طرفداران مویز و دوستداران داستان‌های عاشقانه‌ی امروزی دیگر بدون توجه به عنوان کتاب، تنها با اتکا به نام نویسنده خود را به کتابفروش ها برسانند و کتابهای او را بخرند. رمان من پیش از تو در بیش از 28 کشور دنیا ترجمه شده‌ است و بر اساس آن فیلمی با بازی «امیلیا کلارک» و «سم کلفلین» در سال2016 ساخته شد. این فیلم فروش بسیار خوبی داشت و با استقبال تماشاگران روبه رو شد.

جوجو مویز رمان هایی عاشقانه می‌نویسد و جزو معدود نویسندگانی است که دو بار برنده‌ی جایزه بهترین رمان‌نویس رمانتیک سال شده است. او اولین بار در سال 2004 برای کتاب« میوه‌ی خارجی» و در سال 2011 برای کتاب «آخرین نامه‌ی معشوق» این جایزه را توانست از آن خود کند. افتخارات مویز تنها به این جوایز محدود نیست او قبل تر هم برای کتاب «من پیش از تو» نامزد دریافت جایزه‌ی کتاب گلکسی انگلستان شده بود.

سبک نوشتاری جوجو مویز

مویز رمانتیک نویس است و به سبک نوشتاری عاشقانه اش معروف است. تقریبا همه ی داستان های او درباره ی افرادی است که درگیر احساسات عاطفی و عاشقانه ی خود هستند. البته او خودش را از پس این داستان ها نویسنده ای واقع گرا معرفی می کند و معتقد است انچه که مینویسد در دل هر جامعه ای اتفاق می افتد. مویز در مصاحبه‌ای گفته که در زندگی شخصی اش خیلی فرد احساساتی نیست. از نظر او عشق چیزی است که انسان را به تحریک وا می دارد   تا   خارق‌العاده‌ترین کارها را انجام دهد. احساسی که می‌تواند انسان را به بالاترین یا پایین‌ترین درجه برساند. به گفته‌ی مویز نوشتن درباره‌ی فراز و فرودهای عشق همیشه برای خواننده خواندنی و دوست داشتنی است.

Jojo Moyeswriter

 آثار جوجو مویز

«من پیش از تو»، « پس از تو»، «دختری که رهایش کردی»، «سرپناه بارانی»،  «میوه‌ی خارجی»، «اسب رقصان»، «یک به علاوه یک» و «موسیقی شب»، «کشتی نوعروسان»، «اسب رقاص»، «هنوز هم من»، «ماه عسل در پاریس»، «آخرین نامه‌ی معشوق»، «ماه عسل در پاریس»، «خلیج نقره‌ای»، و «رها در باد» از آثار ترجمه شده‌ از جوجو مویز در ایران هستند که فروش خوبی داشته‌اند.

جوجو مویز؛ راوی قصه‌های زنان در جامعه

اگر به آثار مویز نگاه دقیقی داشته باشیم متوجه میشویم که در اغلب داستان های او شخصیت اول زنانی هستند که روحی آسیب پذیر دارند و با مشکلاتی مواجه هستند. اما انچه نجات بخش زندگی این زنان است عشق و امیدی است که با وجود فرد دیگری به اوج خود می‌رسد. مویز قصه گوی خوبی است و با مهارت تمام خواننده‌ی خود را در طول صفحات داستان با شخصیت ها همراه می کند.

یکی از نکاتی که درباره ی کتابهای مویز وجود دارد؛ دغدغه ها و مسائل اجتماعی هستند که در بستر داستان های عاشقانه روایت میشوند. مویز با زبانی ساده و گاهی طنز خوانندگان خود را به دنیای داستان می‌کشاند. با اینکه مخاطبان ژانر رمانتیک نویسی مویز مخاطبان زیادی دارد اما عده ای هم این داستان ها را کلیشه ای و غیر ادبی می دانند. جوجو مویز هم در مصاحبه‌ای در پاسخ به این افراد گفته برایش مهم است که قبل از خواننده خود او به عنوان نویسنده باید با داستان ارتباط نزدیک برقرار کند و حتی با آن اشک بریزد. او درباره‌ی این موضوع که عده‌ای به داستان‌هایش عناوین عامه‌پسند یا تجاری می‌دهند گفت «اگر بتوانم با نوشته‌هایم خوانندگان را به فكر وادارم و در عين حال داستاني قابل‌فهم بنويسم و همزمان آن‌ها را بخندانم و بگريانم، بعد، رك و راست بگويم، اصلا اهميت نمي‌دهم به من چه لقبي مي‌دهند از اينكه احساسات را در خواننده برانگيزانم خجالت‌زده نمي‌شوم».

چرا کتابهای جوجو مویز پرفروش و محبوب هستند

یکی از دلایلی که کتابهای جوجو مویز چه در جهان و چه در ایران پر فروش هستند، دست گذاشتن بر آدم هایی از جنس خودمان است. او به عنوان یک نویسنده آدم هایی را به عنوان شخصیت های خود انتخاب میکند که اگر خود ما نباشیم افراد دور و برمان هستند. آدم هایی که سفید و نه سیاه هستند و میتوانیم خودمان را به راحتی جای آنها بگذاریم و با آنها همذات پنداری کنیم.

جوجو مویز در ایران

شهرت مویز در ایران هم با انتشار دو کتاب من پیش از تو و من پس از تو بود. این دو کتاب اولین بار از سوی انتشارات آموت راهی بازار نشر شد. تا هفته های متعدد این دو کتاب در صدر پرفروش‌های کتاب قرار گرفتند و نام جوجو مویز سر زبان ها افتاد. تقریبا بیشتر آثار مویز در ایران ترجمه شده اند.

خانم مریم مفتاحی که ترجمه بیشتر آثار مویز را در ایران به عهده داشته است درباره ی انتخاب کتابهای او گفته است: «عشق، انگیزه و امیدی که من در کتاب «من پیش از تو» دیدم مرا برانگیخت تا این کتاب را به فارسی ترجمه کنم. البته این کتاب ظاهری غمگین و اندوهگینانه دارد ولی در عین حال امیدی را در دل خواننده روشن می‌گذارد».

مویز و دوری از لندن

 مویز در دهه‌ی چهارم زندگی اش مدتی را دچار افسردگی شد و در کلاس های گروهی روان درمانی شرکت می کرد. همین دوره هم برای او الهام بخش نوشتن کتاب پس از تو شد. او در مصاحبه ای گفته بود که اگر نویسنده نمیشد دلش میخواست یک روان درمانگر باشد. چون به مباحث روانشناسی علاقه دارد و کنجکاو است بداند در ذهن انسان ها چه می گذرد.

مویز اکنون به همراه همسرش«چارلز آرتور» که روزنامه‌نگار است و سه فرزندشان در مزرعه‌ای در نزدیکی شهر لندن زندگی می‌کنند تا از هیاهوی زندگی شهری در امان باشند.