برندگان جایزه پن – فاکنر 

برندگان جایزه پن – فاکنر 

برندگان جایزه پن – فاکنر  جایزه پن فاکنر،‌ جایزه‌ای است ۱۵ هزار دلاری است که هرساله به کتابی که نویسنده‌ی آن تبعه‌ی آمریکاست اهدا می‌شود. نام این بنیاد ادبی از نام ویلیام فاکنر، نویسنده سرشناس برنده‌ی جایزه‌ نوبل گرفته شده است. اولین بار در سال ۱۹۸۱ میلادی این جایزه به Walter Abish برای رمان  How German Is Itاعطا شد. چهار نویسنده که به بخش پایانی این جایزه برسند،‌ هر کدام مبلغ ۵۰۰۰ دلار دریافت خواهند کرد.

از جمله اهداف خیرخواهانه این بنیاد،‌ علاوه بر نشر فرهنگ و حمایت از نویسندگان، ایجاد صندوق حمایت و تشویق نویسندگان جوان و جدید است. پیش از این جایزه،‌ بنیاد ویلیام فاکنر که در سال ۱۹۶۱ تشکیل شده بود، اولین جایزه خود را به John Knowles برای اولین رمان تاثیرگذار او اهدا کرد. این بنیاد در سال ۱۹۷۱ برچیده شد و پس از چندی جای خود را به جایزه پن فاکنر داد. در میان برندگان این جایزه، نویسندگان سرشناسی همچون آلیس مونرو، جورج ساندرز، جویس کارول اوتس و …. به چشم می‌خورند.

لازم به ذکر است این بنیاد در بیش از ۱۴۵ کشور در حال فعالیت است و در سراسر جهان توسط بنیاد اصلی، حمایت مالی می‌شود.

کتاب پیش روی- اثر ال داکترو

برندگان جایزه پن – فاکنر 

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

پیش‌روی نوشته ادگار لارنس داکترو نویسنده آمریکایی است. آخرین رمان ای. ال. داکترو است که ماجرای آن بین سال‌های ۱۸۶۴ تا ۱۸۶۵ میلادی می‌‌گذرد و بر مبنای حقایق تاریخی نوشته شده است. داستان کتاب پیش روی مربوط به جنگ داخلی آمریکا برای از بین بردن سنت برده‌­داری است. داستان پر از شخصیت‌‌های مختلف است که هر کدام به نوعی درگیر جنگ شده‌اند، برخی سربازان جنوبی هستند و بعضی فرمانده­‌هان و سربازان شمالی. عده‌ای اصلاً علاقه‌­ای به شرکت در جنگ نداشتند و عده‌ای برده‌­های آزاد شده.

نویسنده در کتاب پیشروی، برای خلق رمانی ماندگار سراغ یکی از مهم‌ترین برهه‌های تاریخ آمریکا رفته؛ روزگار جنگ‌های داخلی. دوره‌ای که درباره آن کتاب‌های مختلفی نوشته شده اما چیزی که رمان داکترو را از آن دیگر آثار جدا کرده و در زمره‌ی رمان‌های انگشت شمار تاریخی قرار می‌دهد، بیان این موضوع است که چگونه جنگ‌های داخلی آمریکا توانستند این کشور را دگرگون کنند و از دل آن آمریکای جدیدی بیرون بیاورند؛ با بنیان‌های ارزشی جدید که ستون‌های آمریکای امروز بر آن استوار شده است.

بخوانید:۵ رمان برتر معمایی از محبوب‌ترین‌های این ژانر ادبیات

کتاب ساعت‌ها- اثر مایکل کانینگهام

برندگان جایزه پن – فاکنر 

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

رمان ساعت‌ها در سال ۱۹۹۸ منتشر شد و در ۱۹۹۹ برنده‌ی جوایز پولیتزر و پن / فاکنر شد. این اثر تحت‌تأثیر و برگرده‌ی رمان خانم دالووی از ویرجینیا وولف، نویسنده بزرگ انگلیسی است جان‌مایه‌های رمان متعدد و متنوع است: وظیفه، جنسیت، زیبایی‌شناسی، خلاقیت، مرزهای سیال سلامت جسمی و روانی، حساسیت بیش از حد در برابر زندگی و اضطراب، درآمیختگی نبوغ و جنون، تنهایی و وانهادگی انسان، عشق جنسی و مرگ و خسران و ناکامی، رابطه‌ی نویسنده با خواننده، و… است. رمان به سه زن از سه نسل می‌پردازد که تحت تأثیر رمان خانم دالوی اثر ویرجینیا وولف قرار می‌گیرند.

اولی خود ویرجینیا وولف است که دارد در سال ۱۹۲۳ هم‌زمان با نوشتن رمان خانم دالوی، با بیماری روانی خودش دست و پنجه نرم می‌کند. نفر دوم خانم براون است، همسر یک کهنه سرباز جنگ جهانی دوم، که در سال ۱۹۴۹ مشغول خواندن رمان خانم دالوی است و هم‌زمان جشن تولد شوهرش را ترتیب می‌دهد. نفر سوم، کلاریسا وگان، زنی ست که در سال ۲۰۰۱ جشنی به افتخار دوست شاعر و معشوق قدیمی اش ریچارد می‌گیرد که به خاطر بیماری ایدز با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند.

بخوانید:۵ رمان برگزیده جایزه بهترین کتاب نوجوان پنسیلوانیا

کتاب بهبود- اثر جوآن سیلبر

بهبود- اثر جوآن سیلبر

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

رمان بهبود از داستان‌های آمریکایی است که توسط جوآن سیلبر نوشته شده و او پیش از این هشت رمان دیگر را به رشته تحریر درآورده است. بهبود حکایت افرادی است که زندگی‌شان در هم تندیده است و به گونه‌ای بهم ربط پیدا می‌کند. سیلبر از غم و شادی، شکست و ایستادگی در برابر هر شکست می‌گوید و اشخاص در این رمان دنبال بهود اوضاع در زندگی خود به طرق مختلف هستند؛ جوآن سیلبر، شخصیت‌های مختلف را از دهه‌های مختلف کنار یکدیگر قرار داده و داستان خود را روایت می‌کند.

این کتاب با زبانی ساده و روان نوشته شده است و مخاطب برای خواندن آن دچار چالش نمی‌شود. داستان زندگی زنی خودمختار است که در برهه‌ای از زنگی خود مشغول بافتن قالی در یکی از شهرهای ترکیه بود و پس از آن به کشور خود آمریکا برگشته و به جاهای مختلف سفر می‌کند؛ این زن، شخصیتی نا آرام دارد و نمی‌تواند ساکن یک شهر و کشور باشد. طرح جلد این کتاب نیز نقش و نگاری از قالی است.

بخوانید:۱۰ کتاب برتر داستایوفسکی

کتاب دعا برای ربوده‌شدگان اثر جنیفر کلمنت

دعا برای ربوده‌شدگان- اثر جنیفر کلمنت

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

داستان دعا برای ربوده‌شدگان قصه‌ای پرقدرت است که از سوی آیریش تایمز، روزنامه‌ی ایرلند به‌عنوان بهترین کتاب سال انتخاب شد. دعا برای ربوده‌شدگان یک کمدی سیاه است. جنیفر کلمنت در رمان، تصویری زنده و اثرگذار از زنان روستاهای مکزیک ارائه می‌دهد و در واقع این رمان کاوشی خیره‌کننده در پیامدهای جنگی نابرابر است. داستانی فراموش نشدنی درباره دوستی، خانواده و ارادهاین رمان تصویری زنده و تاثیرگذار از زنان روستاهای مکزیک ارائه می‌دهد و کاوشی است خیره کننده در پیامدهای جنگی نابرابر.

لیدی ‌دی‌ گارسیا مارتینز دخترکی بانمک و باهوش نمادی از دختران این سرزمین است که داستان زندگی‌اش در کتاب دعا برای ربوده‌شدگان روایت می‌شود. او به همراه دوستانش کودکی خود را در این روستا می‌گذرانند و درگیر مشکلات و مسائل محل زندگی‌شان می‌شوند. لیدی و دوستانش، در پی مشکلات و ناهنجاری‌های منطقه سکونتشان تلاش می‌کنند تا خود را به مرزهای آمریکا برسانند تا نجات یابند.

بخوانید: پیشنهادهای شگفت انگیز

کتاب مرد بزرگ اثر کیت کریستنسن

مرد بزرگ- اثر کیت کریستنسن

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

کتاب مرد بزرگ نوشته‌ی کیت کریستنسن است. کریستنسن در این رمان زندگی مدرن آمریکایی را بررسی کرده است و روشنفکران نیویورک‌نشین را ترسیم می‌کند. رمان درباره زندگی دوگانه یکی از نقاشان مطرح این شهر و سه زنی است که در زندگی او حضور دارند که البته از تخیل نویسنده به رمان راه یافته است. آسکر فلد من نقاشی‌های جسورانه و خلاقانه‌ای می‌کشد. آثار او از جمله تحسین‌شده‌ترین و موثرترین آثار هنری سال‌های اخیر بوده‌اند. این نقاش هنرمند در هفتم اوت، در آپارتمانش که چند دهه به همراه همسر و پسرش در آن زندگی کرده بود به دلیل حمله قلبی می‌میرد.

فلدمن هنگام مرگ هفتاد و هشت ساله بود. آقای فلدمن تا آخرین لحظه زندگی‌اش هنرمندی متعهد و قابل بود. آثارش را اغلب موزه‌ها و گالری‌ها به نمایش می‌گذارند. نخستین و تنها سوژه این نقاش بزرگ انسان بود. چرا که معتقد بود انسان جلوه غایی حقیقت و زیبایی است. حقیقت در همه ابعاد آن از جمله ترس و مرگ و همین‌طور زیبایی. در هر صدف زیبایی که روی ساحل است، موجودی مرده و متعفن هست و از بسیاری جهات مسئله همین است. رمان مرد بزرگ درباره مردی نوشته شده است که به اختیار خود، جدا و مستقل از مابقی جهان هنر زندگی می‌کرد. او با سیاست و جنبش ضد جنگ نیز هیچ میانه‌ای نداشت.

بخوانید:۶ کتاب آموزش نجوم به کودکان

کتاب ژتون قرمز من اثر جوی فاولر

ژتون قرمز من- اثر جوی فاولر

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

ژتون قرمز من روایت سال های کودکی و نوجوانی رزمری است ، دختری که در چهار سالگی، به دلایل نامعلومی خواهرش را از او جدا کرده اند. چند سال بعد برادر نوجوانش خانواده را رها کرده و رفته و حالا رزمری در سرتاسر این رمان، به دنبال حقیقت، گذشته ی رازناک شان را جستجو می کند. رمان ژتون قرمز من لحنی طنزآمیز دارد که به خوبی به فارسی منتقل شده است.

کارن جوی فاولر نویسنده ی این رمان جایی در پاسخ به خبرنگاری گفته است تنها راه قابل تحمل کردن غم عظیمی که در این داستان موج می زند، انتخاب همین لحن طنزآلود بود. ژتون قرمز من، مانند دیگر آثار کارن جوی فاولر لحنی صمیمی و طنزی پخته دارد، که در کنار غم عظیم داستان‌، آن را به اثری خواندنی تبدیل می‌کند.

بخوانید:۸ کتاب برای آموزش مدیریت دارایی‌های شخصی

این کتاب را بسوزان، برندگان پن از قدرت واژگان می گویند اثر تونی موریسون

این کتاب را بسوزان، برندگان پن از قدرت واژگان می گویند- اثر تونی موریسون

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

تونی موریسون، زاده ی ۱۸ فوریه ی ۱۹۳۱، نویسنده، فمینیست و استاد دانشگاه آمریکایی و برنده ی جایزه ی ادبی نوبل ۱۹۹۳ است که آثارش به خاطر فضای حماسی، دیالوگ های زنده و تصویر کردن شخصیت های سیاهپوست آمریکایی مشهور هستند. او نخستین زن سیاهپوستی است که کرسی ای به نام خود در یکی از دانشگاه های بزرگ آمریکا (دانشگاه پرینستون) دارد. وی هم چنین، اولین زن سیاهپوست آمریکایی است که جایزه ی نوبل را دریافت کرده است.

کافکا می نویسد که یک نویسنده، در میان خرابه ها «چیزهایی متفاوت (و بیشتر از) دیگران می بیند… این بیرون پریدن از زمرۀ قاتلان است؛ این دیدن آن چیزی است که واقعا اتفاق افتاده است». این طبیعت آن شهادتی است که نویسندگان، به واسطۀ مسئولیت حیرت انگیزشان در برابر حس هفتم خلاقانه ای که دارند، می‌توانند، و مسلما باید بدهند، و از روزگاران باستان نیز چنین کرده‌اند.

تحقق بخشیدن به آنچه روی داده است، درست از همان چیزهایی ریشه می گیرد که به نظر منکر واقعیت اند: تحولاتی در رویدادها، انگیزه‌ها، احساسات، واکنش‌ها، که از بلاواسطگی شان به مفهومی ماناتر، به معنا مبدل شان می‌سازد.

بخوانید: ۵ رمان برگزیده جایزه بهترین کتاب نوجوان پنسیلوانیا

کتاب بودا در اتاق زیر شیروانی اثر جولی اتسکا

بودا در اتاق زیر شیروانی- اثر جولی اتسکا

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

بودا در اتاق زیرشیروانی کتاب کوچکی ست که دنیایی بزرگ را در خود جای داده است. این رمان به زندگی مهاجران ژاپنی در ایالات متحده می پردازد. زندگی گروهی از زنان ژاپنی که به عنوانِ «عروس پُستی»، برای ازدواج با مردانی که پیش از آن هرگز آنها را ندیده اند، به ایالات متحده فرستاده می شوند.

جولی اُتسکا، نویسنده ی کتاب، امریکاییِ ژاپنی تباری ست که در کالیفرنیا به دنیا آمده و در فرهنگ و آداب و رسوم غربی بزرگ شده است. این حکایت‌ها از زبان گروهی از زنان روایت می‌شود، اما گاهی خواننده مسائلی را از دیدگاه مردان، فرزندان آنها و تعداد کمی از همسایه‌هایشان نیز می‌بیند. اُتسکا در بودا در اتاق زیرشیروانی، روایت‌های به‌هم‌پیوسته‌ای را پیش می‌برد که طول برخی از آنها به بیش از یک پاراگراف نیز نمی‌رسد.

با اینکه مشخص می‌شود شخصیت‌ها در فاصله‌ای رسمی و خشک نگه داشته می‌شوند، این کم‌حرفی و استفاده‌ی بسیار کم از کلمات، داستان‌های آنها را با حسی نیرومند آکنده است. روایت این رمان در نوع خود بی‌نظیر است. اُتسکا برای نوشتن آن، به تعبیر خود، چندین تُن تحقیق انجام داده، درباره‌ی تاریخ شفاهی ژاپن تحقیق کرده و کتاب‌های تاریخی و روزنامه‌های قدیمی را مطالعه کرده است.

بخوانید: ۷ رمان گوتیک و ترکیب خواندنی ترس و عشق و هیولا

کتاب یکی مثل همه اثر فلیپ راث

یکی مثل همه- اثر فلیپ راث

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

کتاب یکی مثل همه در سال ۲۰۰۶ توسط فیلیپ راث نوشته شده است و اولین کتاب از سری چهارگانه‌ای از رمان کوتاه است که راث همراه با کتاب‌های خشم، حقارت و ارباب انتقام طبقه‌بندی کرده است. این سری زمینه‌ای از نگرانی‌ها در مورد آسیب‌پذیری و فناپذیر بودن بشریت ارائه می‌دهد. یکی مثل همه با مراسم خاک‌سپاری شخصیت اول داستان آغاز می‌شود، در این تشییع‌جنازه تمام دوستان و اعضای خانواده‌ی او حضور دارند و برای او عزاداری می‌کنند.

در ادامه‌ی کتاب بازگشت‌هایی به دوران مختلف زندگی او اتفاق می‌افتد. کتاب به دوران کودکی شخصیت اول، جایی که او و برادر بزرگش در یک جواهرفروشی کار می‌کردند می‌رود، درباره‌ی سه ازدواجی که او در طول زندگی‌اش انجام داده حرف می‌زند و به مشاغلی که او در طی سال‌های عمرش تجربه کرده است می‌پردازد. این کتاب بازتاب تصمیم‌ها و اشتباهات او را در سال‌های بعدی را هم بیان می‌کند.

بخوانید: ۴ کتاب سفرنامه با ماجراهای هیجان‌انگیز از سراسر دنیا

کتاب بل کانتو اثر آن پچت

بل کانتو- اثر آن پچت

کتابخانه : خرید کتاب با تخفیف

آن پچت، زاده ی ۲ دسامبر ۱۹۶۳، نویسنده ای آمریکایی است. او در لس آنجلس به دنیا آمد. او در دانشگاه آیووا در کارگاه نویسندگان آیووا شرکت کرد، همچنین در مرکز آثار هنرهای زیبا در ماساچوست حضور یافت و در همین مرکز بود که اولین رمانش را نوشت. پچت اکنون به همراه همسرش در نشویل تنسی زندگی می‌کند. کتاب بل کانتو، رمانی نوشته ی آن پچت است که نخستین بار در سال ۲۰۰۱ به چاپ رسید.

جایی که جشن تولدی در خانه ی معاون رئیس جمهوری یکی از کشورهای آمریکای لاتین برپاست. مهمان ها از سراسر دنیا آمده اند و در میان آن ها یک خواننده ی سوپورانو و میلیاردی ژاپنی حضور دارند. همه چیز خوب پیش می‌رود تا این که گروهی تروریستی وارد خانه میشوند، هدف آن ها رئیس جمهوری است اما او در این جشن حضور ندارد. اکنون دیگر راه بازگشتی نیست؛ نه برای مهمانان و نه برای تروریست‌ها. آنچه باقی می ماند کلنجار با موقعیتی مهیب، احساسات عاشقانه و روابطی انسانی است که سیاست و اپرا و عشق را به هم گره میزند.